ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
  • با ما تماس بگیرید

    05138437548

  • ارسال پیشنهادات

    steamwash.ir@gmail.com

  • تماس با ما
 استاندارد ملی بخار چیست؟

استاندارد ملی بخار چیست؟

استاندارد ملی بخار چیست؟

سازمان ملی استاندارد ایران از سال 1380 با تهیه و تدوین استاندارد ملی اجباری برای کلیه محصولات تولید کننده بخار، تمام تولیدکنندگان و فروشندگان و واردکنندگان را ملزم به رعایت آن نمود.

استاندارد ملی بخار به شماره 4312 در اصل ترجمه استانداردی به شماره BS2790 از سازمان استاندارد بریتانیا یا انگلستان می باشد.

در این استاندارد (شما می‌توانید پی دی اف طراحی و ساخت دیگ‌ بخار و آب داغ را مطالعه فرمایید) کلیه مراحل طراحی و تولید با بیان کاملا فنی مهندسی ارائه شده است.

به‌عنوان مثال شما در قسمت‌های ابتدایی آن می‌توانید به فرمول‌های مورد نیاز جهت طراحی مخزن تحت فشار و تعیین ضخامت ورق‌های فولادی و همچنین نوع مواد مورد تایید دست یابید.

در روند بازرسی دیگ بخار(طرح بویلری)، افراد معتبر از مرجع معتبر بازرسی، باید مستقل از سازنده و خریدار بویلر بوده و جز استخدام هیچ کدام ازآنها نباشد، به جزمواردی که دیگ‌ها توسط سازمان های دولتی خریداری شده باشند.

بازرسی دیگ بخار در حین ساخت:

به طور معمول هر دیگ بخار در طول پروسه ساخت خود باید توسط بازرسین رسمی مورد بازرسی قرار بگیرد تا از تمامی جهت‌ها مانند موادساخت و آزمایشات مطابق این استاندارد باشد. مرجع معتبر بازرسی حق دارد که خواهان شواهدی دال بر انطباق این طرح با این استاندارد باشد. همچنین مرجع معتبر باید قبل از شروع مرحله ساخت، سازنده را از مراحلی که نیاز به آزمایشات ویژه و بررسی دارد، آگاه سازد و سازنده بویلرهم متقابلا زمان اینکه این مراحل در چه زمانی اتفاق می افتد، آگاه سازد.

استاندارد ملی 4231 اصولا دارای سر فصل‌های ذیل است:

بخش یک : کلیات

بخش دو : مواد

بخش سه : طراحی

بخش چهارم: عملیات حین ساخت بغیر از جوشکاری

بخش پنجم: مهارت و ساخت در جوشکاری

قسمت ششم : بازرسی و آزمایش فشار

قسمت هفتم : ارائه مدارک و نشانه گذاری

لازم به ذکر است که فقط تولید کنندگانی از نظر موسسه استاندارد مجاز به تولید می‌باشند که صلاحیت فنی کارخانه و نیروهای خود را به تایید سازمان استاندارد رسانیده باشند و موفق به دریافت پروانه استاندارد مولد بخار شده باشند، در غیر این صورت از نظر سازمان استاندارد مورد تایید نیست.

دلیل این امر این است که اگر این اقدامات صورت نگیرد، هر کسی می تواند مدعی شود من صلاحیت دارم و این محصول را مطابق استاندارد تولید می‌کنم.

توجه داشته باشید که در کشور ما متاسفانه سودجویانی هستند که با تولید دستگاه غیر استاندارد بخار و ارائه ادعاهای کذب و غیر واقعی، با جان و مال مردم بازی می کنند.

شرکت دما بخارمشهد:

لازم است بگوییم، تمامی تولیدات شرکت دما بخار مشهد، تحت نظارت فنی بزرگترین و معتبرترین شرکت بازرسی کشور،ISQI،می باشد. تمامی محصولات و تولیدات این شرکت دارای یک سال گارانتی ساخت و 15 سال خدمات پس از فروش می‌باشد.

در پایان به خریداران محترم کارواش بخار ژنراتوری توصیه می‌گردد بدون انجام تحقیقات لازم اقدام نفرمایید و به اخبار انفجار مولد و دیگ‌ بخار(طرح بویلری) توجه داشته باشید تا خدای نکرده برای شما این حوادث تلخ تکرار نگردد و بدانید در صورت بروز حادثه اگر زنده بمانید مقصر فقط شما خواهید بود و بیمه هیچ گونه مسئولیتی را برعهده نمی‌گیرد.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

نمونه پروانه استاندارد

کارواش های بخار غیر استاندارد

پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *