ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
  • با ما تماس بگیرید

    05138437548

  • ارسال پیشنهادات

    steamwash.ir@gmail.com

  • تماس با ما
 خطرات طراحی غیر استاندارد کارواش بخار

خطرات طراحی غیر استاندارد کارواش بخار

 

کارواش بخار، به عنوان یک دیگ و مولد بخار با فشار بالا و از طرف دیگر به دلیل اینکه از ظروف تحت فشار داخلی بالا می‌باشد و همچنین از جهت دیگر که در دمای بالا حدود 150 الی 200 درجه کار می کند، از حیث استاندارد بودن طراحی و ایمنی آن بسیار با اهمیت می باشد.

در کارواش بخار غیراستاندارد، سودجویان با طراحی بسیار پیش پا افتاده اقدام به ساخت دستگاه می نمایند. این طرح غیراستاندارد از دواستوانه ایجاد می شود به نحوی که در استوانه داخلی، آب و بخار می باشد و استوانه بیرونی آتش مشعل را به سمت خروج هدایت می کند.

یکی از مهمترین مشکلات اصولی مهندسی در این طرح ارتباط مستقیم بین آتش‌ و بخار تولید شده می‌باشد که این به معنای ساخت دستگاه سوپرهیت می‌باشد که بسیار خطرناک می باشد.

کارواش بخار غیراستاندارد

همانطور که مشاهده می کنید در این طراحی ساده سعی شده است که نمایی از طرح و مشکل ارتباط مستقیم بخار و آتش ارائه شود و این مانند این است که شما یک دیگ زودپز درب بسته را در حالی که آب بسیار اندکی داخل آن وجود داشته باشد، روی شعله آتش قرار دهید.

فکرمی کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بعد از اینکه آب به بخار تبدیل شود به دلیل اینکه بخار تولید شده مستقیما با آتش ارتباط دارد لذا سریعاً بخار افزایش حجم می دهد و چون این اتفاق در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و درب ظرف نیز بسته است لذا فرصت تخلیه فشار وجود ندارد و این امر سبب بروز یک انفجار بسیار شدید خواهد شد.

پس برای اینکه بیشتر با مفهوم انفجار آشنا شوید، کافی است درحد دروس دبیرستان با فیزیک آشنا باشید.

می دانید که در قوانین گازها، در صورت افزایش دما به سرعت حجم گاز زیاد می‌شود و حال اگر این گاز در یک ظرف سربسته باشد و گاز راهی به بیرون برای خروج نداشته باشد، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟

انفجار چیست؟

انفجار، یعنی اینکه یک ماده مایع و جامد به سرعت به گاز با دمای بالا تبدیل شود و درنتیجه سبب بروز انفجار می‌شود.

شاید با خودتان بگویید که این دستگاه همیشه دارای آب است و از طرفی نیز تجهیزات کنترلی روی آن نصب است پس هیچ خطری وجود ندارد!

بله، شاید تا زمانی که آب داخل دستگاه باشد این حادثه کمتر ایجاد شود، ولی اگر یکی از تجهیزات مانند لول کنترل به درستی کار نکند (به دلیل رسوب و یا بی کیفیت بودن که در کارواش بخار غیر استاندارد دور از واقع نیست به دلیل استفاده از تجهیزات بی کیفیت و ارزان)، مطمئناً شما از زمان شروع حادثه تا زمان انفجاربزرگ، فرصت زیادی نخواهید داشت حتی برای فرار!!

پس عقل سلیم به انسان می گوید درجایی که می‌شود با کمی دقت یک خطر بزرگ را از خود و دیگران دور کرد، چرا اینکار را نکنیم و یا بخواهیم ریسک آن را بپذیریم؟!

بنابراین، طراحی غیراستاندارد به هیچ وجه مورد تایید نیست و هرآینه امکان بروز یک انفجار مهیب وجود دارد و شما آخرین نفری خواهیدبود که در خصوص خرید دیگ و مولد بخار استاندارد کوتاهی کرده‌اید.

اگر فکر می‌کنید که بحث استاندارد را بیش‌ ازحد بزرگ کرده‌ایم، میتوانید اول با اهل فن و متخصص در زمینه دیگ بخار تحقیق و صحبت کنید و از طرفی نیز نگاهی به اخبار انفجار دیگ بخار غیراستاندارد بیندازید.

حال برای اطلاع شما یک تصویر نمونه از کارواش بخار استاندارد بخارشوی صنعت برای شما در ذیل قرار می گیرد:

کارواش بخار استاندارد

در این طرح همانطور که در شکل نشان داده شده است، شما سطح بخار را بالاتر از حتی لوله‌های عبور دود دارید و به هیچ وجه امکان ارتباط بین بخار و آتش وجود ندارد.

در این طرح علاوه برنکات ایمنی ذکر شده، سطح حرارتی دستگاه به شدت افزایش یافته است که سبب بالا رفتن راندمان حرارتی و در نتیجه کاهش بسیار چشمگیر مصرف سوخت گردیده است.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

کارواش های بخار غیر استاندارد

پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

مشکلات بزرگ و خطرناک در کارواش های بخار غیر استاندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.