ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
  • با ما تماس بگیرید

    05138437548

  • ارسال پیشنهادات

    steamwash.ir@gmail.com

  • تماس با ما
 شستشوی طلا و زیورآلات با بخارشوی

شستشوی طلا و زیورآلات با بخارشوی

ساخت زیورآلات از طلا فرآیندی چند مرحله‌ای شامل طراحی، قالب‌سازی، ریخته‌گری، پرداخت و آبکاری است. برای دست یابی به قطعه‌ای با کیفیت تولید و جلای بالا انجام عملیات قطعه شویی طلا پیش از آبکاری ضروری می‌باشد.
شستشوی طلا در این مرحله باید به گونه‌ای انجام شود که هرگونه آلودگی همانند چربی، براده‌های مرحله پولیش، ذرات ریز گچ باقی مانده از مرحله ریخته‌گری و… کاملا از قطعه طلا جدا گردند.
قطعه شویی جواهرات به پروسه تولید آنها محدود نمی‌باشد. زیورآلات استفاده شده با گذشت زمان جرم و آلودگی روزمره را جذب کرده و به تدریج جلای خود را از دست می‌دهند و برای بازیابی زیبایی اولیه خود نیازمند شستشو می‌باشند. استفاده از دستگاه بخارشوی یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای قطعه شویی طلا است.

دستگاه بخارشوی طلا

در این روش برای دستیابی به کیفیت شستشوی بسیار خوب با استفاده از آب و یک ماده شوینده دارای PH پایین نیز امکان پذیر است. با روشن شدن دستگاه بخارشوی و بخار خروجی از آن موجب تشکیل و از بین رفتن سریع ذرات کوچک در محلول شوینده می‌شود.
بخار بالا ذراتی ایجاد می کند که اندازه آنها سریعا افزایش یافته و پس از رسیدن به حد مشخص پراکنده می شوند. انرژی بسیار زیاد حاصل از این ذرات بخار باعث جدا شدن آلودگی‌ها از تمامی قسمت های قطعه از جمله شیارها و حفره های ریز و نقاط غیرقابل دسترس می‌شود و بالاترین کیفیت نظافتی را فراهم می‌کند.

مزایای استفاده از دستگاه بخارشوی برای شستشوی طلا و جواهرات

سرعت بالا

شستشوی طلا به روش سنتی به صورت دستی و با استفاده از برس و صابون انجام می‌شود. تمیز کردن قطعه‌ای پیچیده به این شکل بسیار زمان بر و خسته‌کننده می‌باشد. دستگاه بخارشوی صنعتی پیچیده‌ترین قطعات را در چند دقیقه تمیز می‌کند. همچنین هنگام استفاده از این روش امکان تمیز کردن چندین قطعه بصورت همزمان وجود دارد که تمامی موارد ذکر شده سرعت عملیاتی را به میزان قابل توجه افزایش می دهد.

اقتصادی بودن

شستن طلا با استفاده از دستگاه بخارشوی در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار اقتصادی‌تر است. شستشو در این روش به علت حباب زائی توسط بخار و آب صورت می‌گیرد و در نتیجه ماده شوینده کمتری مصرف می‌شود.
از سوی دیگر کار کردن با دستگاه بسیار ساده بوده و تنها به یک اپراتور نیاز دارد که به معنای هزینه نیروی انسانی کمتر است. این عوامل در مجموع باعث صرفه‌جویی مالی قابل توجه می‌گردد.

سازگاری با محیط زیست

استفاده و دور ریختن حجم بالایی از مواد شوینده در کارگاه‌های طلاسازی بزرگ دارای تاثیر منفی قابل توجه بر منابع آب محلی از جمله محیط زیست می‌باشد.
با توجه به اینکه در دستگاه بخار بخش عمده عملیات شستشو توسط بخارشوی انجام می شود، میزان مصرف ماده شوینده کاهش یافته و به تبع آن تاثیر زیست محیطی فرایند شستشو بطور کلی کاهش می‌یابد.
عدم استفاده از حلال‌های قوی در این روش ایمنی محیط کار را نیز برای کارکنان افزایش می‌دهد.

نفوذ بالای بخار به درزها و شیارها

نفوذ بخار به درزها و شکافها

با ارزش ترین جواهرات معمولا دارای پیچیده‌ترین طراحی می‌باشند: گردنبدها، دستبندها، ساعت ها و سایر زیورآلات شیارهای متعددی دارند که جرم، گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها در آنها جای می‌گیرد.
زیورآلات خاص با طرح‌های شخصی سازی شده نیز ممکن است حفره های کوچکی داشته باشند که آلودگی در آنها جمع می‌شود.
بسیاری از این بخش‌ها بسیار کوچک بوده و امکان دسترسی و تمیز کردن آنها توسط اغلب ابزارهای دستی وجود ندارد. دستگاه بخارشوی با ایجاد ذرات بسیار کوچک در این بخش‌ها امکان شستشوی آنها را فراهم می‌کند.

حفظ ارزش قطعه

در روش‌های سنتی شستشوی قطعات طلا و جواهر امکان کنترل فرایند تمیز کردن و بعنوان مثال فشار برس وجود ندارد و تنها دقت و مهارت کاربر تضمین کننده سلامت قطعه و عدم آسیب دیدن آن است.
حال آنکه هنگام استفاده از دستگاه طلاشوی می‌توان زمان عملیات، دما و PH محلول شوینده را به دقت تنظیم نمود تا شستشو به شکلی کاملا ملایم و در عین حال با کیفیت انجام شده و ضمن دستیابی به بهترین نتیجه کوچکترین آسیبی به قطعه وارد نشود.

جواهرات قابل شستشو با دستگاه بخارشوی

اغلب زیورآلات با استفاده از دستگاه بخارشوی قابل تمیز کردن هستند. اما اگر قطعه‌ای دارای سنگ‌های قیمتی نرم همانند اپال، لاپیس، لازولی و فیروزه یا جواهرات ارگانیک همانند مروارید، مرجان و کهربا است خطر آسیب دیدگی وجود دارد.
همچنین استفاده از این دستگاه برای شستشوی جواهراتی که رنگ آنها تحت عملیات حرارتی افزایش یافته است توصیه نمی‌شود.

 مطالب مرتبط

دستگاه بخارشوی طلا

1 دیدگاه ها

  • سلام ممنون از مقالات خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *