ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
  • با ما تماس بگیرید

    05138437548

  • ارسال پیشنهادات

    steamwash.ir@gmail.com

  • تماس با ما
 عدم تحمل فشار کارواش های بخار غیر استاندارد

عدم تحمل فشار کارواش های بخار غیر استاندارد

تحمل فشار یعنی چه؟

شما یک بادکنک را در نظر بگیرید، چقدر می توانید هوا به داخل آن وارد کنید و آن را بزرگ کنید یقیناً تا حد مشخصی این کار امکان پذیر است.
نمونه مثال دیگر که بسیار قابل درک می باشد، لاستیک ماشین و همچنین لاستیک کامیون و مقایسه از نظر ضخامت‌های بدنه آنها است.
حال به راحتی قابل تشخیص است که هر چه فشار بالاتر باشد، ضخامت بدنه ظرف تحت فشار هم بیشتر می شود. از این مثال ها به موضوع اصلی برگردیم لذا مخازن فلزی و فولادی را مورد نظر قرار دهید که به نظر همین اصل ضخامت بدنه درست می آید.

از کجا مطمئن شویم؟

با مراجعه به متن استاندارد ملی ایران به شماره 4231 در خصوص طراحی و ساخت دیگ بخار(طرح بویلری) و آبداغ، در بخش طراحی شما با فرمولی مواجه می شوید به شکل ذیل:

ضخامت = PD/f*z

که در صورت کسر این فرمول ما، حاصلضرب فشار در قطر را داریم لذا هرچه قطر بیشتر و یا فشار بالاتر در نتیجه ضخامت بدنه مخزن نیز بیشتر می شود.

(جهت مشاهده فرمول دقیق و محاسبات طراحی به متن استاندارد ملی دیگ بخار 4231 در سایت مشهد بویلر مراجعه شود)

عدم توجه به محاسبات فنی ضخامت ها توسط سازندگان دیگ کارواش بخار غیر استاندارد

دیگ کارواش بخار غیراستاندارد

با توجه به اینکه برای یک نفر از توانایی محاسبات فنی با فرمول های ارائه شده در استاندارد ملی دیگ های بخار را داشته باشد، باید آشنایی لازم با مباحث فنی در زمینه مقاومت مصالح و محاسبات فنی مهندسی داشته باشد و لذا برای افرادی که از دانش فنی برخوردار نباشند، این کار امکان پذیر نیست.

سازندگان غیر مجاز که معمولا بصورت کارگاهی و زیر پله ای (به دلیل ممنوعیت های قانونی) کار می کنند، از اینکه دانش و امکانات فنی لازم را داشته باشند، بی بهره اند و لذا فقط با استفاده با موارد اطلاعات بسیار غیر فنی خود اقدام به ساخت می نمایند.

این افراد برای اینکه قیمت تمام شده را کمتر در بیاورند سعی می کنند با استفاده از طراحی‌های غیر اصولی و ساده تر و با تجهیزات بسیار بی کیفیت تولید دستگاه نمایند.

به‌طور معمول برای اینکه هزینه ورق های فولادی ساخت مخزن زیاد نشود. این دستگاه های غیر استاندارد متاسفانه از ضخامت های پایین تر از استاندارد مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند و این در زمانی که فشار داخلی از حدود تحمل بالاتر رود سبب بروز انفجار و ترکیدگی خواهد شد.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

کارواش های بخار غیر استاندارد

شیر فشار شکن در کارواش بخار غیر استاندارد

منظور از مدار فرمان غیر استاندارد برای کارواش بخار چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.