ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
 • با ما تماس بگیرید

  05138437548

 • ارسال پیشنهادات

  steamwash.ir@gmail.com

 • تماس با ما
 مشکلات بزرگ و خطرناک در کارواش های بخار غیر استاندارد

مشکلات بزرگ و خطرناک در کارواش های بخار غیر استاندارد

با توجه به اینکه سودجویان با تولید دیگ بخار(طرح بویلری) و کارواش بخارغیراستاندارد مشکلات و خطرات بسیار بزرگی را سبب می شوند.

لیکن در راستای اطلاع رسانی بیشتر به خریداران محترم، با توجه به تصاویر ارسال شده توسط یکی از افرادی که متاسفانه اقدام به خرید یکی‌ازهمین سازندگان غیرمجاز نموده و مشکلات زیادی را برای خود ایجاد کرده است، برخی از این موارد به شرح ذیل مورد بررسی قرار می گیرند.

کارواش بخار غیر استاندارد

لازم بذکر است، هدف این شرکت فقط اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می‌باشد و مهم نیست شما از چه کسی و کجا خرید می‌کنید و این هم صادقانه به این جهت است که متاسفانه طی صحبت‌های انجام شده توسط کارشناسان فنی ما با خیلی از مشتریان کارواش بخار به دلیل عدم اطلاع از الزامات فنی و قانونی و از طرفی هم فرهنگ خود اعتمادی و بی اعتمادی به دیگران، زمینه ساز و بستری شده‌ است برای سودجویانی که با کمترین دانش فنی و فقط با ارائه ادعاهای غیر منطقی، اقدام به تولید محصولاتی مانند دیگ بخار و کارواش بخار ژنراتوری می نمایند.

از طرف دیگر سازمان ملی استاندارد هم به عنوان اصلی ترین متولی برخورد با این سودجویان، متاسفانه به دلیل میزان زیاد مراجعات و کمبود نیروهای انسانی موفق به برخورد با این متخلفین و سودجویان در سطح وسیع نمی شود.

هرچند که در کشورهای پیشرفته این مردم هستند که با مشورت و کسب اطلاع به دنبال محصولات معتبر و با کیفیت می روند و به این اعتقاد رسیده اند که هر چیزی بهای خود را دارد. حال به چند نمونه از موارد غیراستاندارد که مردم عادی بدان توجهی ندارند، اشاره می کنیم که اگر دیگ بخاری یکی از موارد زیر را داشته باشد، غیراستاندارد محسوب شده و خطر انفجار در کمین شماست.

موارد غیراستاندارد در طراحی و ساخت دیگ بخار:

 1. طراحی و ساختمان بسیار خطرناک به دلیل ارتباط آتش با بخار و تولید دستگاه سوپرهیت
 2. عدم تحمل فشار توسط مخزن تولید شده به دلیل رعایت نشدن محاسبات فنی
 3. عدم رعایت اصول فنی در مواد مصرفی و جوشکاری راندمان بسیار پایین حرارتی به دلیل طرح یک مرحله‌ای
 4. استفاده از یک عدد کنترل کننده فشار و شیر فشار شکن
 5. استفاده غیر مجاز از لوله های رزوه دار گالوانیزه آب بجای لوله‌های فولادی
 6. استفاده غیر مجاز از آب نمای بدون اتصال فلنجی و با لوله های غیرمجاز
 7. عدم استفاده از شیر مخصوص بخار و بدون اتصال فلنج و با استفاده از لوله‌های غیرمجاز
 8. استفاده از مدار و تابلو فرمان غیراستاندارد
 9. موقعیت غیراستاندارد پمپ و عدم اتصال بانه شاسی

در شکل زیر دونمونه از حوادث انفجار و خسارت‌های بعد آن را مشاهده می‌کنید:

توجه: درصورتی که مجال گفتن باشد ایرادها بسیار بیشتر است، لذا از خریداران محترم تقاضا می‌شود با تحقیق بیشتری اقدام به خرید دیگ بخار کارواش نمایند و به خبرهای ناگوار در زمینه انفجار دیگ غیراستاندارد بخار، مانند این دستگاه توجه کافی داشته باشند.

چند نمونه از اخبار انفجار دیگ های بخار غیر استاندارد در سال های اخیر در سایت مشهد بویلر ارئه شده است که توصیه می شود، حتما ملاحظه فرمایید.

بیمه دیگ بخار:

توجه داشته باشید اگر دیگ بخار غیراستاندارد خریداری کنید در بهترین حالت، انفجار رخ نمی دهد ولی صد‌ درصد خرابی های پی‌درپی خواهد داشت و عمر کارکرد دیگ شما به شدت کاهش می یابد و در بدترین حالت در صورت انفجار، بیمه هیچ گونه مسئولیتی برعهده نمیگیرد و جبران تمامی خسارت‌های جانی ومالی برعهده شماست.

مقاله مرتبط: پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

بهترین گزینه، دستگاه بخارشوی طرح ژنراتوری:

با توجه به اینکه دیگ بخار جز مخازن تحت فشار محسوب می‌شود و رعایت نکات ایمنی و استاندارد در طراحی و تولید آن از اهمیت بالایی برخوردار است و البته که کار با دستگاه هم نیازمند آموزش ویژه‌ای است، برای بخارشویی صنایع کوچک تر توصیه میشود از دستگاه بخارشوی صنعتی طرح ژنراتوری استفاده شود. این دستگاه با توجه به طراحی ویژه خود، صد در صد ایمن بوده و خطر هیچ گونه انفجاری وجود ندارد. دستگاه بخارشوی ژنراتوری دارای مزایای بسیار زیادی است و توانایی تولید بخارفوری تنها در 5 دقیقه را دارد، به همین دلایل امروزه مورد استقبال گروه زیادی از مردم قرار گرفته است از جمله کارواش داران که به منظور شستشو و ضدعفونی، توشویی، روشویی، موتورشویی خودرو و …، مورد استفاده قرار می‌دهند. در هر صنعتی که نیاز به بخار وجود دارد، دستگاه بخار طرح ژنراتوری میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

نکته آخر:

علاوه بر اینکه افرادی که اقدام به خرید دیگ کارواش بخار غیراستاندارد می‌نمایند، جان و مال خود را در معرض خطر نابودی قرار می‌دهند. لازم بذکر است در صورت مشاهده کارشناسان و بازرسان سازمان ملی استاندارد و اداره کار دستگاه در محل مورد نظر پلمپ می شود و با خریدار و سازنده مطابق قوانین در خصوص این تخلف رفتار خواهد شد.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

برای کسب اطلاعات بیشتر، میتوانید مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

استاندارد ملی بخار چیست؟

کارواش های بخار غیر استاندارد

شرایط دریافت پروانه استاندارد مولد بخار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.