ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
 • با ما تماس بگیرید

  05138437548

 • ارسال پیشنهادات

  steamwash.ir@gmail.com

 • تماس با ما
 پمپ در کارواش بخار غیر استاندارد

پمپ در کارواش بخار غیر استاندارد

موقعیت نا مناسب پمپ و عدم اتصال به شاسی در کارواش های بخار غیر استاندارد

پمپ ها معمولا وظیفه جابه‎جایی مایعات را برعهده دارند و از نظر طراحی و کاربرد دارای تنوع زیادی می‌باشند.

وظیفه پمپ تغذیه در مولدها یا دیگ بخار(طرح بویلری)، انتقال آب به داخل دیگ در قبل و حین کار دستگاه می‌باشد، لذا این پمپ باید بتواند با فشار بالاتر از داخل مخزن کار کند و از طرفی نیز حجم آب مورد نیاز را نیز منتقل کند.

علاوه بر دیگ بخار، از پمپ جهت انتقال و جابه جایی سیال روغن‌ داغ نیز استفاده می‌شود واز سطح تحمل حرارتی بالایی برخوردار است. پمپ به دلیل اینکه از جنس استریل ساخته می‌شود، ضد سایش و زنگ زدگی است و با استفاده مداوم دچار استهلاک نمی‌شود. البته پمپ می تواند از جنس سایر فلزات مانند فولاد وچدن نیز باشد، که هر کدام از ویژگی خاصی برخودارهستند.

پمپ ها از لحاظ انتقال انرژی به دو دسته تقسیم میشوند:

 1. پمپ سانتریفوژ
 2. پمپ جابه‌جایی

تفاوت پمپ سانتریفوژ و جابه جایی:

 • پمپ آب دیگ بخار(طرح بویلری) سانتریفوژ به عنوان هد شناخته می‌شود و حداکثر فشار در این پمپ محصور شده است، بنابراین با قفل کردن شیر خروجی شدت جریان به حداقل میزان ممکن یعنی صفر می‌رسد، ولی در پمپ جا به جایی، فشار تعیین شده‌ای‌ دارند که بر حسب ظرفیت متغیرات در واقع حداکثر فشار مورد نیاز سیستم را تامین میکند.
 • پمپ دینامیک به صورت یکنواخت و بدون توقف نیروی خود را به آب منتقل می‌کند، این در حالی است که پمپ‌های جابه‌جایی در فشاربالا و جریان کم کاربرد دارند.

نحوه عملکرد پمپ:

پمپ آب دیگ بخار دارای یک مخزن است که جهت راه اندازی باید مخزن را پر از آب نمود تا مورد پمپاژ قرار گیرد و همچنین نیاز به خالی سازی هوای محصور شده در پمپ نمود تا پمپ به طور کامل آبگیری شود.

کابرد پمپ دیگ بخار:

 • در صنایع مختلفی نظیر صنایع شیمیایی، آب و فاضلاب، دفع مواد زائد، پتروشیمی، صنایع غذایی و کاغذ سازی
 • همچنین در صنایع دیگر مانند کشاورزی، ساختمانی به مصرف می رسد و می توان از آن جهت سیرکوله کردن آب استفاده کرد.
 • سیستم های آبرسانی، آب شیرین کن‌ها
 • پمپاژ آب تغذیه، سوخت، کندانسیت، فاضلاب

ایمنی پمپ دیگ بخار:

پمپ‌های صنعتی، به اندازه ای قابل اعتمادند که تا زمان خراب شدن توجه چندانی به آن‌ها نمی‌شود. برخی ازاین پمپ‌ها سالیان سال کار کرده اند، به اندازه‌ای که از پلاک مشخصات آنها چیزی باقی نمی‌ماند، بهتراست اینطور بگوییم پمپ ها عمر بالایی ندارند و ظرفیت و قابلیت آنها به مرور زمان کاهش می‌یابد و راندمان پمپ‌های صنعتی از این قاعده مستثنی نیست و شاید مصرف برق پمپ‌های بسیار کهنه حتی دو برابر انواع جدید آن باشد، بنابراین ایمنی پمپ بخار از اهمیت بالایی برخوردار است.‌

اگرچه پمپ در بخش تحتانی مخزن تجمع آب قرار می‌گیرد، نیازی به آبگیری پمپ نیست چرا که در مخزن هوایی وجود ندارد و انباشته از آب می باشد. ازموارد مهم دیگر کیفیت پمپ در آب‌رسانی در حین کار دیگ می باشد، اگر پمپ کار نکند و نتواند آب به داخل انتقال دهد، نتیجه ای جز انفجار یا خاموش شدن دستگاه نداریم.

یعنی اگر سیستم ایمنی فرمان دستگاه در صورت کاهش، سطح آب را قطع نکند در نتیجه فاجعه انفجار مخزن دیگ کارواش بخار دور از انتظار نمی‌باشد.

بیمه دیگ بخار:

همیشه مهم ترین موضوع در بحث مخازن تحت فشار، استاندارد بودن مراحل ساخت و تولید دیگ بخار و تجهیزات جانبی آن است. متاسفانه وجود دارند تولیدکنندگان سودجویی که صرف فروش بیشتر اقدام به تولید محصولات غیراستاندارد با قیمت کمتر می‌کنند و خریدارانی که صرف هزینه کمتر، بازار این افراد سودجو را رونق می‌بخشند. اگر شما هنوزهم به راحتی از کنار ایمنی و استاندارد بودن دیگ بخار رد می‌شوید، نگاهی به اخبار انفجار بویلرهای غیراستاندارد موجود در فضای اینترنت داشته باشید. دیگ بخار غیراستاندارد در بهترین حالت، در آینده‌ای نه چندان دور دچار خرابی‌های پی در پی می‌شود که نیاز به‌تعمیر و یا تعویض تجهیزات جانبی دارد که همین امر هزینه‌های زیادی را به وجود می‌آورد و در بدترین حالت ممکن، سبب بروز حوادث ناگواری از جمله انفجار میشود که متاسفانه خسارت های جانی و مالی زیادی به وجود می آورد. از آنجاییکه بیمه هیچ گونه مسئولیتی در قبال انفجار دیگ بخار غیراستاندارد برعهده نمی‌گیرد، جبران تمامی خسارت‌های وارده بر عهده خریدار می‌باشد، لذا قبل از اقدام به خرید تمامی نکات را مد نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط:

کارواش بخار غیراستاندارد

پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

دستگاه بخارشوی صنعتی طرح ژنراتوری:

از آنجایی‌که کار با دیگ بخار نیازمند آموزش ویژه‌ای است و افراد بدون آموزش نمی‌توانند با آن کار کنند و بحث ایمنی در آن بسیار حائز اهمیت است، در صنعت های کوچکتر مانند صنعت کارواش، با سختی ها و محدودیت هایی همراه می‌شود. به همین دلیل مهندسین شرکت دمابخارمشهد، اقدام به طراحی وتولید دستگاه بخارشوی صنعتی طرح ژنراتوری برای اولین بار در ایران کرده و موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع شده اند. این دستگاه به دلیل طراحی ویژه خود، صد در صد ایمن بوده و هیچ گونه خطر انفجاری در آن وجود ندارد.

مزایا دستگاه بخارشوی صنعتی طرح ژنراتوری:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • ایمنی بسیار بالا
 • تولید سریع بخار در 5 دقیقه
 • کاهش مصرف سوخت
 • عدم نیاز به تاسیسات و لوله کشی
 • قابل جابه جایی آسان
 • سرویس و نگهداری آسان
 • تولید سر و صدای کمتر

super carwash

در نهایت، با این توضیحات مختصر، نقش پمپ مانند سایر اجزاء یک دیگ کارواش بخار ژنراتوری استاندارد مشخص شد که بسیار با اهمیت می‌باشد.

 

کارواش بخار غیر استاندارد

کارواش بخار غیراستاندارد

کارواش بخار استاندارد

کارواش بخار استاندارد

لیکن با توجه به تصاویر خودتان کیفیت کار را قضاوت نمایید.

فرض بر اینکه هیچ دانش فنی از دیگ کارواش بخار ندارید شما چه تشخیص می دهید؟

آیا حاضرید با جان و مال خود و دیگران بازی کنید؟ وتمامی خسارت ها را برعهده بگیرید؟

انتخاب با شماست!!!!

ولی هیچ انسان عاقلی کمترین ریسکی را برای جان خود و دیگران قبول نمی‌نماید.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کارواش بخار استاندارد، مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.