لوگو دما بخار

تله بخار چیست؟

تله بخار چیست؟

تله بخار چیست؟

یکی از بخش های ضروری هر سیستم بخار، تله بخار(Steam Trap) است که از عناصر مهم در مدیریت مناسب بخار و آب مقطر محسوب می شود.

وظیفه آن نگهداشتن بخار در طول فرآیند برای استفاده حداکثر از حرارت آن و عبور  آب مقطر، گازهای چگال ناپذیر و هوا در زمان های مناسب می باشد.بعضی از تله های بخار، آب مقطر را به صورت دائم و بعضی دیگر به صورت دوره ای خارج می کنند.

انتخاب تله بخار مناسب به منظور عملکرد سیستم بخار با عملکرد بالا، موضوعی پیچیده است، تله بخار یکسانی که برای همه کاربردها مناسب باشد نمی توان مشخص کرد.

تله بخار بخش مهمی از سیستم شبکه توزیع بخار می باشد. وظیفه اصلی آنها تخلیه آب مقطر سیستم و فرستادن آن به خطوط مربوطه و جلوگیری از خروج بخار می باشد.

تله بخار

بیشتر بخوانید: تجهیزات مورد نیاز در کارواش ها

کاربرد های تله بخار

تله بخار کاربرد فراوانی دارد که بعضی از کاربردهای مهم آن عبارتست از:

 • افزایش کیفیت بخار موجود در خط اصلی بخار از طریق خارج کردن آب مقطر بـه عنوان پل ارتباطـی خـط لولـه بخـار (Steam supply) و خط تخلیـه آب مقطر قرار گرفتن در مسیر سیال خروجی (بخار) از پوسته یا لوله مبدل های حرارتی
 • بر روی پکیج های کارواش بخاراستاندارد یک دستگاه کلکتور به همراه تراپ یا تله بخار مخصوص نصب می شود که کیفیت بخار خروجی را در وضعیت مناسب کنترل می نماید.
 • به منظور عملکرد صحیح یک سیستم بخار، هر تله بخار باید بدون عبور بخار، آب مقطر را از خود عبور دهد. وجود تله های بخار از کار افتاده، باعث اتلاف انرژی می باشد.

در یک کارواش ، بررسی همه جانبه تله های بخار به صورت دوره ای به منظور بازرسی هر یک از آنها الزامی است تا بواسطه این بازرسـی، عملکرد آنها و هزینه کلی اتلاف انرژی بخار مشخص شود.

به طور کلی تله بخار یکی از اجزاء ضروری سیستم بخار است و عنصر مهمی در مدیریت مناسب بخار و آب مقطر محسوب می شود که وظیفه آن نگهداشتن بخار در طول فرآیند برای استفاده حداکثر از حرارت آن و عبور دادن آب مقطر، گازهای چگال ناپذیر ( Incondensable gas) و هوا در زمان های مناسب می باشد.

مشکلات معمول در تله بخار

 1. نشت بخار
 2. اندازه نامناسب
 3. آلودگی
 4. ایجاد صدا
 5. هواگرفتگی
 6. انسداد توسط بخار
 7. ضربه قوچ
 8. انجماد

انواع تله بخار

1.تله های بخار ترموستاتیک (steam trap thermostatic)

بر اساس اختلاف دمای بخار و کندانس عمل می کند. تله بخار ویفری و بی متالیک از این دسته اند.

انواع تله بخار

2.تله های بخار مکانیکی (steam trap mechanical)

این تله بخار بر اساس اختلاف چگالی آب و بخار عمل می کند. تله بخارها فلوتری و سطلی از این دسته اند. این مدل از تله بخارها دارای شناور هایی هستند که در رابطه با سطح میعانات افزایش و کاهش می یابد و این حالت معمولا دارای یک اتصال مکانیکی می باشد که شیر را باز می کند و می بندد.

تله های مکانیکی در رابطه با سطح میعانات موجود در بدنه تله بخار، عمل می کند. تله بخارهای مکانیکی معمولا طول عمری بین 3 تا 4 سال می باشد.

3.تله های بخار ترمودینامیک (steam trap thermodynamic)

براساس سرعت بالای بخار و چگالی بیشتر آب به بخار عمل می کند. تله بخارهای دیسکی جز این دسته هستند.

تله های ترمودینامیکی بر روی تفاوت پاسخ دینامیکی به تغییر ولتاژ در جریان سیالات تراکم پذیر و تراکم ناپذیر کار می کند. زمانی که بخار وارد می شود، فشار استاتیک بالای دیسک، به دیسک برخلاف سیت به فشار بالای شیر می راند.

فشار استاتیک در یک منطقه ی بزرگ ورودی غلبه می کند. همانطور که بخار شروع به میعان شدن می کند، فشار خلاف دیسک و سیکل های تله کاهش می یابد.

این امر اساسا یک تله TD را چرخه زمانی می سازد و حتی اگر فقط بخار وجود داشته باشد باز خواهد شد. اگر گاز غیر متراکم در بالای دیسک جمع شده باشد، می تواند موجب بسته شدن تله شود.

 مطلب پیشنهادی :

اقدامات لازم برای راه اندازی کارواش

سوالات رایج مشتریان در مورد کارواش بخار

اقدامات لازم قبل از خاموش کردن کارواش بخار

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از تخفیفات ویژه پاییزی بهره مند شوید.

کارواش بخار برقی تکفاز