لوگو دما بخار

مشکل زیست محیطی کارواش ها

مشکل زیست محیطی کارواش ها

مشکل زیست محیطی کارواش ها

کارواش هایی در جهت «عکس» حفظ محیط زیست

کارواش ها از واحدهایی هستند که در یک قرن اخیر پا به عرصه واحدهای خدماتی گذاشته اند و در این راه یکصد ساله مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و بدین ترتیب از ابتدایی ترین شکل ممکن به مراحل پیشرفته امروزی تغییر شکل داده اند.

کارواش ها از نظر ضوابط و معیارهای استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی سازمان حفاظت محیط زیست مصوبه سال 1378 هیئت وزیران در زمره واحدهای خدماتی قرار گرفته اند.

کارواش هایی که هم اکنون در سطح شهر ها در حال فعالیت هستند در اکثر شرایط از منابع آب شرب شهر استفاده می کنند و هیچ یک از این واحدهای خدماتی به سیستم تصفیه پساب نیز مجهز نیستند.

به همین دلیل پساب حاصل از فعالیت های روزمره این واحدها یا به آب های جاری در سطح شهر وارد می شود یا به شبکه جمع آوری فاضلاب شهری سرازیر می شود.

این در حالی است که باید این واحد های خدماتی ملزم به داشتن سیستم تصفیه پساب و استفاده از مواد شوینده تجدیدپذیر شوند.

می توان گفت تمام واحدهای کارواش در جهت «عکس حفاظت از محیط زیست» در حال فعالیت هستند و ناآگاهانه به محیط زیست ضربه می زنند.

اگر سیاست تشویقی جواب ندهد، از سیاست تنبیهی استفاده می کنیم

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در این رابطه گفت: در حال حاضر شهرداری ها و یا اداره صنایع که برای کارواش ها مجوز صادر می کنند باید حتما مجوز محیط زیست برای تاسیس کارواش را نیز داشته باشند.

«مصطفی مصطفی وند» با اشاره به اینکه مشکلات زیادی با این واحد ها داریم، تصریح کرد: تاکنون سعی کردیم این گونه واحدها به خارج از شهر انتقال یابند و همچنین سیستم تصفیه فاضلاب را نیز نصب کنند.

 

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی کارواش ها متناسب با مسائل زیست محیطی نیست، افزود: هم اکنون کارواشها از هر ماده شوینده ای که دوست دارند استفاده می کنند و به طور معمول فاضلابشان نیز به سیستم فاضلاب شهری وارد نمی شود.

 

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان با اشاره به ورود فاضلاب برخی از این واحدها به شبکه آبهای سطحی، یادآور شد: برنامه ای در دست اقدام داریم که این واحدها را زیر چتر نظارت محیط زیست قرار دهیم که امیدواریم با اعمال سیاست های تشویقی بتوانیم اصلاحات لازم را در این واحدها انجام دهیم.

مصطفی وند ادامه داد: بدون شک اگر سیاست تشویقی در مورد واحدهای متخلف جواب ندهد سیاست تنبیهی را استفاده کرده و برای این واحدها کار برگ جریمه صادر خواهیم کرد.

 

مشکل اصلی با واحدهای حاشیه شهر است

مسئول مرکز پایش اداره کل محیط زیست استان لرستان در این با اشاره به وضعیت کارواش های استان اظهار داشت: ما در حال حاضر با پساب این کارواش ها مشکل داریم.

«الهام برنا» با بیان اینکه این واحدهای خدماتی به صورت مستمر مثل سایر صنایع پایش می شوند گفت: تاکنون برای چندین واحد در شهرستان خرم آباد و سایر شهرهای استان اخطاریه و جریمه صادر کردیم.

وی با بیان اینکه پساب اکثر واحدهایی که داخل شهر خرم آباد هستند به شبکه جمع آوری فاضلاب وارد شده و تصفیه می شود، ادامه داد: ما بیشتر با واحدهایی مشکل داریم که در حاشیه شهر واقع شده اند و پسابشان وارد محیط می شود که می تواند اراضی کشاورزی و یا حتی رودخانه های استان را تهدید کند.

این مطالب را هم بخوانید:

شستشوی تجهیزات کشاورزی با بخار

شستشو با آب یا بخار

مصرف گازوئیل در کارواش بخار چقدر است؟

قیمت و خرید کارواش بخار فوری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.