لوگو دما بخار

قیمت و خرید دیگ بخار کارواش

دیگ بخار کارواش طرح عمودی استاندارد

این محصول فقط برای استفاده در کارواش های کوچک طراحی و تولید گردیده است و برای کارواش های بخار حرفه ای توصیه نمی شود و از امکان نصب روی شاسی متحرک نیز برخوردار می باشد. این کارواش بخار استاندارد در طرح عمودی یا ایستاده مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 4231 طراحی شده و تمام عملکرد آن اتوماتیک می باشد.
کارواش های سواری که تعداد موارد شستشو در آنها از یک مورد در ساعت تجاوز نمی کند و تعمیرگاه ها و اتو سرویس ها و برخی موارد صنعتی از مهم ترین مصرف کنندگان این محصول می باشند.

خصوصیات فنی:

 •  توانایی کار سه نوع سوخت گاز – گازوئیل و مازوت و همچنین سوخت دوگانه
 • کارکرد تمام اتوماتیک با مدار اتوماسیون طرح آلمان
 • کنترل کننده اتوماتیک سطح آب
 • دارای شاسی ثابت و متحرک
 • امکان نصب در کلیه فضاها و محیط های مسقف و غیر مسقف

مشخصات فنی:

 • استاندارد طراحی پکیج کارواش بخار : استاندارد ملی ایران به شماره 4231 (BS2790)
 • دمای کار دستگاه : مینیمم از 90 درجه سانتی گراد الی ماکزیمم 160 درجه سانتی گراد
 • مصرف برق در ساعت : بطور متعاف کمتر از 500 وات
 •  مصرف آب در ساعت : بسته به میزان کار متعارف بین 3 الی 5 لیتر در ساعت
 • نوع برق مورد نیاز : برق تک فاز -50 هرتز-220 ولت
 • فشار سوخت گاز شهری : حداقل 1/4 پوند
کارواش بخار طرح عمودی استاندارد

2-دیگ بخار کارواش افقی فایر تیوب استاندارد

این محصول با هدف تولید بخار با حجم بالا و کیفیت مناسب در کارواش برای روشویی، موتورشویی و داخل شویی طراحی و تولید شده است.
این طراحی که بصورت افقی می باشد دارای دو مزیت بسیار مهم ذیل نسبت به طرح های عمودی است:

*- راندمان حرارتی بسیار بالاتر است و لذا مصرف سوخت در این طرح نسبت به طرح عمودی و خصوصا نسبت به برخی از مدل های غیر استاندارد موجود در بازار تا سه برابر کاهش یافته است.
*-ایمنی در این طرح در حد بسیار بالایی افزایش یافته است.

کارواش بخار بویلری
کاتالوگ محصولات جدید
کاتالوگ دیگ بخار کارواش

طرح بویلری کارواش بخار

دیگ بخار کارواش یا کارواش بخار سوپر بویلر مطابق طراحی دیگ های بخار فایرتیوب (لوله آتشی) و با پلاک بازرسی استاندارد تولید می شوند و این طراحی دستگاه کارواش نانو بخار بر اساس دو طرح رایج عمودی و افقی ساخته می شوند.

دیگ بخار کارواش چیست؟

دیگ بخار کارواش دارای ساختار طراحی استاندارد دیگ و بویلر بخار فایر تیوب یا لوله آتشی می باشد.
دیگ های بخار اصولاً دارای دو طرح ساخت کلی واتر تیوب(لوله آبی) و فایر تیوب(لوله آتشی) می باشند که در طرح اول بخار در سیستم های لوله ای تولید می گردد و در طرح دوم بخار در مخازن تحت فشار که لوله های عبور آتش از داخل آن عبور می کنند تولید می گردد.

دیگ های سری اول یعنی لوله آبی بیشتر برای کاربردهای بخار نیروگاهی در ظرفیت های بسیار بالا استفاده می گردد و سری دوم یعنی مخزنی فایر تیوب در مصارف عمومی صنایع کاربرد دارند.

در کشور ایران برای تولید دیگ های بخار سری دوم با توجه به خطرات و حوادث بسیار خطرناک ناشی از انفجار مخزن، استاندارد اجباری ملی به شماره 4231 تدوین شده که باید طبق دستورات و الزامات آن ساخته شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیگ های بخار می توانید به پرتال تخصصی مشهد بویلر متعلق به این گروه مراجعه نمایید.

کارواش بخار بویلری
کارواش بخار طرح عمودی استاندارد

نصب و راه اندازی دیگ بخار کارواش

تامین آب و برق و گاز

دیگ بخار کارواش در دو طرح عمودی و افقی وجود دارد

ظرفیت های پایین دیگ بخار که به صورت عمودی ساخته می شود برای کار کارواش بخار مناسب هستند.

طرح های عمودی در ظرفیت های 30 تا 200 کیلوگرم بر ساعت ساخته می شوند

طرح افقی ظرفیت 200 تا 500 کیلوگرم بر ساعت نیز برای کارواش استفاده می شود

ظرفیت دیگ بخار کارواش بستگی به حجم کار و تعداد خروجی بخاری که می خواهید استفاده کنید دارد

بسته به اینکه شما چه تعداد مشتری در روز دارید و چند کاربر می خواهد با دستگاه کار کند مدل دستگاه مشخص می شود

سوخت گاز یا گازوئیل برای تولید بخار استفاده می شود

در هنگام انتخاب و خرید دیگ بخار کارواش بحث استاندارد بودن دیگ بخار کارواش اهمیت بالایی دارد

هر دیگ بخاری که ساخته می شود باید تمام مراحل ساخت زیر نظر اداره استاندارد و شرکت های بازرسی معتبر انجام شود و در نهایت پس از انجام تست های لازم پلاک و گواهی بازرسی طلایی صادر می گردد

اگر دیگ بخار کارواش غیر استاندارد ساخته شود خطرات جبران ناپذیری به بار می آرود و حتی اداره بیمه هم تبعات آن را نمی پذیرد

با عنایت به مقدمه ذکر شده دستگاه دیگ بخار کارواش این شرکت محصولی است که برای تولید بخار در کارواش های بخار مطابق استاندارد ملی ایران طراحی و تولید شده است.

تمام محصولات کارواش بخار این شرکت، تحت نظارت و بازرسی شرکت های فنی مورد تایید سازمان استاندارد تولید شده و دارای پلاک و گواهی بازرسی معتبر می باشد.

دستگاه پکیج کارواش بخار با استقبال روز افزون واحدهای خدماتی کارواش های سواری و کامیون ها روبرو شده است و به دلیل مزایای بسیار مهم آن گوی سبقت را از شستشوی ماشین ها با آب سرد و آب گرم گرفته است.

امروزه در کارواش های جدید برای شستشوی داخل خودروها (دوراکلین)، داخل موتور و روشویی آنها به راحتی و با سرعت بسیار زیاد از این تکنولوژی مدرن در کنار مواد و افزودنی های مناسب استفاده می گردد.

افزایش درآمد در واحدهای خدمات شستشوی ماشین ها آنقدر چشمگیر بوده است که هزینه خرید این تجهیزات در همان ماه های اول بطور کامل مستهلک می گردد.

استقبال عمومی دارندگان خودروها از این تکنولوژی به حدی است که در خیلی از محل هایی که از این تجهیزات استفاده می کنند حتی انتظار و صف مشتریان را نیز شاهد هستیم.

توصیه مهم:
از نکات مهم در خصوص دستگاه دیگ بخار کارواش، ایمنی و کیفیت استاندارد آن می باشد و همانطور که ذکر شد بنابر قانون، دیگ های بخار باید مطابق استاندارد ملی و تحت نظارت شرکت های بازرسی فنی صورت پذیرد.

دیگ های کارواش بخار به دلیل اینکه با فشار و دما ارتباط دارند مبحث ایمنی آنها بسیار با اهمیت می باشد. لذا از خریداران تقاضا می گردد که با تحقیق بیشتری نسبت به خرید اقدام فرمایند چرا که در صورت انفجار و خرابی مولد بخار، خریدار قانوناً مقصر شناخته خواهد شد و صدمات جانی و مالی را بایستی پاسخگو باشد.

لازم بذکر است حتی شرکت های بیمه پاسخگوی محصولات غیر استاندارد نمی باشند.

نمونه پلاک استاندارد دیگ بخار
نمونه پلاک استاندارد دیگ بخار

مقاله مرتبط: پوشش بیمه ای در حوادث انفجار دیگ بخار

محصولات دیگ بخار کارواش این شرکت با پلاک طلایی بازرسی استاندارد و با کیفیت لوازم مرغوب و مناسب با شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش 15 ساله ارائه می گردد.

توجه:
افراد سودجویی هستند که بصورت کارگاهی اقدام به تولید غیر مجاز کارواش بخار غیر استاندارد می نمایند ولیکن مدعی ارائه گواهی استاندارد و گارانتی می باشند.

این در حالی است که از ارائه آدرس محل تولید و دفتر فروش خود نیز امتناع می ورزند بنابراین فقط کلاه بردار می باشند لذا خواهشمند است که خریداران محترم دقت لازم در خرید خود اعمال کنند تا انشاءالله دچار مشکل نشوند.

یا برخی از تولید کنندگان غیر استاندارد با ارائه یک نمونه تقلبی یا نمونه پلاک از یک دیگ نامشخص یا موارد دیگر اقدام به فریب مشتریان می نمایند.

لذا تنها روش برای اطمینان از اینکه یک دیگ بخار فایرتیوب بصورت استاندارد تولید شده این است که از تولید کننده آن تقاضای دریافت پلاک بازرسی استاندارد معتبر داشته باشید.

و حتماً اطمینان کسب کنید که سریال تولید محصول با سریال پلاک شرکت بازرسی یکسان می باشد و در نهایت برای اطمینان بیشتر می توانید با شرکت بازرسی نیز تماس بگیرید و از صحت پلاک بازرسی مطمئن شوید.

دوست گرامی بدون توجه به اینکه از کجا و چه محصولی را مورد تایید قرار می دهید برای استفاده در کارواش بخار توجه به چند مورد دیگر نیز مهم است:

1-ظاهر زیبا برای یک دستگاه کاربردی امری بسیار پسندیده است ولی مواظب باشید در تله سودجویان برای محصولات غیر استاندارد قرار نگیرید و حتما پلاک بازرسی معتبر برای همان دیگ با امکان استعلام از سازمان استاندارد را درخواست نمایید.

2-قراردادن تمام یک دیگ از جمله تجهیزات کنترلی و اصلی در داخل یک پکیج بسته، کاری بسیار اشتباه در طراحی دستگاه می باشد و دلیل آن هم این است که در صورت بروز خرابی و یا خطا در تجهیزات کنترلی این امر می تواند سبب بروز مشکلات خطرناکی شود و همچنین امر سرویس و تعمیر را نیز دشوار می نماید.

و در آخر نیز برای اطمینان صد در صدی از اینکه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد باید برای کسب اطمینان از اعتبار خود شرکت های بازرسی یا از طریق موسسه استاندارد و یا گواهی صادر شده برای آنها توسط سازمان ملی استاندارد اقدام نمایید.

اگر این موارد را کنترل کنید میتوانید اطمینان کسب نمایید که دیگ خریداری شده مطابق استاندارد ملی ایران تولید شده است.

ویژگی و خصوصیات کارواش بخار ثابت

کارواش بخار نوع ثابت دارای ویژگی و خصوصیات ذیل می باشد:

*- این دستگاه کارواش بخار به نحوی طراحی شده است که بر اساس کارکرد همزمان برای تمام نازل های دستگاه هیچگاه دچار کمبود بخار نگردد.

*-در طراحی استاندارد این دستگاه ایمنی در حد بالایی مورد نظر بوده و لذا علاوه بر الزامات مندرج در استاندارد ملی و استاندارد BS، کنترل ایمنی سنسور دودکش نیز اعمال گردیده است.

*-این دستگاه برای فشار بخار اشباع مناسب کارواش تنظیم شده است ولیکن امکان کار در فشارهای بالاتر را نیز دارا می باشد.

*-مصرف برق در این دستگاه کارواش بخار نوع ثابت به شدت کم شده است و تجهیزات بکار رفته با راندمان بالا می باشند.

*-با توجه به طراحی اختصاصی وت بک و سه پاس، راندمان حرارتی در این نوع از مولد کارواش بخار بسیار بالاست به نحوی که حداقل سه برابر انواع موجود در بازار می باشد.

*-طراحی تجهیزات مخصوص به نحوی می باشد که در خروجی کارواش بخار آب از بخار جدا شده و بخار خشک خواهیم داشت و لازم بذکر است وجود آب در بخار سبب بروز مشکلات در سیستم انتقال و پاشش خواهد شد و به تجهیزات به دلیل بالارفتن سرعت مولکول های سنگین آب صدمه وارد می گردد.

برتری مولد و بویلر بخار طرح افقی

مولد بخار که توسط این شرکت جهت استفاده در کارواش تولید می گردد از انواع بخارشو یا بویلر صنعتی می باشد که تغییرات مورد نیاز جهت استفاده در کارواش های بخار بر روی آنها داده شده است.

این مولدها در طرح های افقی طراحی و تولید می گردند که دارای مزایای بسیار مفیدی می باشد.

و لازم بذکر است ساخت دستگاه های تولید بخار (دیگ بخار) در طرح های عمودی دارای معایب بسیار مهمی می باشند که از حیث ایمنی و مصرف سوخت می باشد.

دستگاه و بویلر بخار در طرح افقی که توسط این شرکت جهت کارواش بخار ارائه می گردد از حیث طراحی ساختمان اصلی دستگاه مطابق دیگ هایی است که در صنعت به نوع بویلرهای فایرتیوب سه پاس برگشتی معروف می باشند.

فایر تیوپ 3 پاس

از مهم ترین مزایای این نوع بویلر تولید کننده بخار موارد ذیل می باشند:

1-در این نوع طراحی بویلر به دلیل اینکه پوسته استوانه ای مولد تولید بخار توسط صفحه هایی در دو انتها که توسط لوله ها مهار شده اند تولید می گردد این امر سبب افزایش میزان قدرت تحمل بارهای فشاری داخل و در نتیجه افزایش ایمنی دستگاه شده است.

2-در این نوع طراحی امکان تماس بین بخار و آتش وجود ندارد و این یکی از مهم ترین اصول طراحی بویلرهای بخار می باشد چرا که در صورت تماس مستقیم بین آتش و بخار شما یک دستگاه بسیار خطرناک دارید که هر لحظه امکان انفجار دارد.

3-یکی از مهم ترین مزایای این نوع طراحی مولد بخار، راندمان حرارتی بسیار بالاست که سبب کاهش بسیار زیاد در مصرف سوخت می گردد.

در این نوع مولد کارواش بخار، راندمان حرارتی تا حدود 83 درصد افزایش یافته است و این بدان معناست که در مولدهای بخار نوع عمودی که در طرح رایج سماوری تولید می گردند این عدد کمتر از 50 درصد می باشد.

حال با یک حساب ساده می توانید میزان تفاوت مصرف سوخت را برای دو دستگاه بدست آورید.

4-در این طرح مولد بخار دریچه های بازرسی داخلی در بالای دستگاه در نظر گرفته شده است که به راحتی بازرسی داخل مخزن بویلر امکان پذیر است.

5-در این طرح بویلر با وجود دریچه بازرسی و اتصال تخلیه درین در پایین امکان اسیدشویی به راحتی وجود دارد.

سایر محصولات

پکیج آبداغ پر فشار
جت پرشر آبداغ
بخارشوی تانکر
تانکرشوی
بخارشوی بویلری
دیگ بخار کارواش
کارواش بخار سوپر استیم
کارواش بخار فوری
تجهیزات کارواش بخار
تجهیزات لوازم کارواش

بررسی یکی از معایب دیگ بخار کارواش

در کنار مزایای استفاده از بخار در کارواش دستگاه دیگ بخار کارواش محدودیت نیز دارد. اکثر تولیدکنندگان دیگ بخار به فکر استفاده از قدرت بخار برای تمیزکنندگی افتاده اند و در این زمینه دستگاه های تمیزکننده بخار در سایزهای مختلف به بازار عرضه شده است.

 صنعت کارواش یکی از صنایع پیشرو در استفاده از دستگاه های بخار است. اکثر تولیدکنندگان کارواش بخار این دستگاه را با تکنولوژی دیگ بخار فایرتیوب می سازند که دارای معایبی است:

 

سطح ایمنی پایین تر نسبت به دستگاه‌های ژنراتوری بخار فوری

در دستگاه‌های کارواش طرح فایرتیوب رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات استاندارد در مخازن تحت فشار مانند دیگ بخار امری ضروری می­ باشد.

عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت و تولید بویلر بخار ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد ولی در دستگاه بخار فوری طرح ژنراتوری با رعایت نکات ایمنی در طراحی و ساخت آن، کاملا ایمن و ضد انفجار می­ باشد.

 

با عنوان یک مثال به درک بهتر این موضوع می‌پردازیم:

شما یک دیگ زودپز را در نظر بگیرید که اگر یک مدت طولانی با دمای بالا در حال جوشیدن باشد. زمانی‌ که سطح آب در دیگ کم می‌شود فشار به مراتب بالا می‌رود و احتمال ترکیدن دیگ زودپز  زیاد می‌شود.

ولی حالا شما یک آبگرمکن دیواری را در نظر بگیرید که در آن واحد آب سرد وارد آن می‌شود. بعد از گذشتن از مسیر لوله‌هایی که زیر آن­ها شعله قرار دارد، آب داغ را همان لحظه به شما می‌دهد.

دستگاه‌های بخار فوری طرح ژنراتوری شبیه این آبگرمکن‌های دیواری عمل می‌‌کنند و آب را در همان لحظه به بخار تبدیل و خارج می‌کنند، بنابراین هیچ گونه خطری برای اپراتور و سایرین ایجاد نمی‌کنند. سطح ایمنی این دستگاه‌ها تضمین شده است.

 

متوقف شدن تولید بخار

یکی دیگر از معایب دستگاه های کارواش بخار طرح فایرتیوب این است که بخار پیوسته به شما نمی ­دهد. زیرا زمانی که سطح آب در دیگ کاهش پیدا می‌کند با پمپ کردن آب سرد به داخل دیگ سبب از جوش افتادن آب داخل دیگ می‌شود و در نتیجه تولید بخار برای مدتی قطع می‌شود.

این موضوع در شغل کارواش اختلال ایجاد می کند و سرعت کار شما را پایین می‌آورد و همین سبب نارضایتی مشتریان شما می‌شود. پس نتیجه می‌گیریم برای اینکه بتوانید بخار پیوسته داشته باشید، دستگاه‌های کارواش بخار فوری طرح ژنراتوری بهترین انتخاب است. که هم سرعت کارتان بالا می‌رود و هم رضایت مشتریان را در پی دارد. در این دستگاه‌ها چیزی به عنوان قطع بخار نداریم.

 

علت پیوسته نبودن بخار:

همانطور که در قطعه فیلم زیر مشخص است در دیگ های بخار فایرتیوب با کاهش سطح آب و فرمان روشن شدن پمپ، آب سرد به داخل دیگ بخار در حال جوش وارد می شود. این امر سبب از جوش افتادن دیگ شده در نتیجه تولید بخار متوقف خواهد شد.

 

این کلیپ توسط شرکت اسپیراکس سارکو تهیه شده و بخوبی این مورد را به نمایش درآورده شده است. شاید این مسئله در برخی کاربردهای صنعتی که پیوستگی بخار اهمیت ندارد جدی به نظر نرسد. اما در صنعت شستشو مخصوصا کاربردی نظیر کارواش بخار که انجام سریع شستشوی خودرو یکی از فاکتورهای مهم جهت کسب رضایت مشتری است رفع این مشکل بسیار ضروری است.

مطلب مرتبط: خصوصیات کارواش بخار |نقد و بررسی کارواش بخار

 

راه حل برطرف کردن مشکل قطع شدن تولید بخار

برای برطرف نمودن این محدودیت کارواش دیگ بخار و جلوگیری از توقف تولید بخار میتوان آب ورودی را با استفاده از اکونومایزر یا دستگاه دی اریتور پیشگرم نمود. تنها برخی شرکت‌های سازنده معتبر دیگ بخار برای کاربرد کارواش بخار این امکان را فراهم می‌نمایند.

علت عدم استفاده از این روش این است که اگر از هزینه تحمیل شده بدلیل اضافه کردن تجهیزات جانبی بگذریم این راه حل بازهم نمی تواند محدودیت را بطور کامل برطرف نماید.

اما در طرح جدیدی که توسط کارشناسان فنی صنایع دما بخار مشهد ارائه شده است این مشکل کارواش بخار به خوبی برطرف شده است.

در حقیقت با تغییر طراحی دیگ بخار این دستگاه به گونه‌ای ساخته شده که به محض ورود آب به داخل بویلر تولید بخار شروع خواهد شد و تا زمان روشن بودن دستگاه بخار به طور پیوسته ادامه خواهد داشت.