لوگو دما بخار

شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح

شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح

 یکی از کارهای سخت در کارواش، شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح آن است. زیرا در نهایت هر گونه تماس فیزیکی مثل تماس دستمال یا مواد شیمیایی یا برس ها باعث آسیب رساندن به ماشین می شوند.

گاهی اوقات با ماشین های کثیفی رو به رو می شوید که مدت طولانی شسته نشده اند. یا ممکن  است مواد شیمیایی که برای شستشو استفاده می کنید مناسب نباشند. به همین دلایل گاهی اوقات شستشو ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح آن سخت می شود.

مطلب پیشنهادی: آیا کارواش بخار به رنگ خودرو آسیب وارد می کند؟

همینطور که اپراتورهای کارواش میدانند به خاطر برخی از مشکلات، در بعضی از اوقات سال تحویل یک ماشین تمیز به شدت سخت می شود. اجازه دهید تا با بعضی از این مشکلات آشنا شویم.

اقسام لکه ها

در مقاله شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح در ابتدا به لکه ها می پردازیم.

لکه هایی که باید آنها را تمیز کنید دو دسته هستند. لکه های آبدوست (گرده گیاهان، گرد و غبار و نمک ها) و دسته دیگر لکه های روغنی هستند. برای پاک کردن این دو دسته لکه، سه نوع مواد تمیز کننده وجود دارد.

دسته اول مواد پاک کننده ای هستند که واکنش دهنده اند (اسیدها و آلکالین ها):

مواد شیمیایی واکنش دهنده دارای رنج PH بالا و پایین (اسیدی و قلیایی) می باشند که طیف بزرگی از لکه ها را پاک می کنند. این مواد با اعمال انرژی به لکه ها موجب می شوند تا لکه سطح را رها کند. همچنین انرژی مورد نیاز برای رفع لکه با افزایش دما افزایش می یابد.

دسته دوم فسفات ها هستند که برای رفع لکه ها به صورت شیمیایی پیوند ایجاد میکنند.

سولفاتها با تغییر دادن بار مثبت لکه به بار منفی باعث می شوند لکه سطح را رها کند و بعد با کمک جریان آب از سطح ماشین شسته شود.

دسته سوم حلال ها و سورفکتانت ها هستند.

 دسته سوم یعنی سورفکتانت ها، حلال ها و ترپن ها برای از بین بردن لکه های روغنیِ قوی، بسیار عالی هستند.

جغرافیا و دما دو متغیر دیگرند که در فرایند تمیز کردن مؤثرند. از نظر جغرافیایی دو دوره ی زمانی وجود دارد که لکه هایی که شما باید آنها را از روی ماشین تمیز کنید متفاوت می شوند.

بعضی اوقات اپراتور می تواند لکه ها را تمیز کند اما گاهی اوقات اپراتور متوجه می شود که لکه لایه ای را روی سطح از خود به جا می گذارد.

علت این تفاوت در چیست؟ علت در لکه ای است که شما می خواهید آن را تمیز کنید. به عنوان مثال گاهی اوقات لکه ای که شما می خواهید آن را تمیز کنید از نوع آب دوست با یک لایه ی نازک از روغن است.

مطلب پیشنهادی: چه چیزهایی به رنگ خودرو آسیب می رساند

اما گاهی اوقات لکه یک لایه بر روی سطح از خود به جا می گذارد. در این حالت لکه از نوع روغنِ سنگین است و به طور کامل پاک نمی شود.

یک تصور اشتباه در چنین حالتی افزایش مقدار مواد شیمیایی و حرارت برای از بین بردن لکه است. اما اینکار چیزی جز افزایش هزینه های مواد شیمیایی و پول قبض برای شما ندارد. بنابراین به عنوان یک اپراتور کارواش درک چنین زمان هایی و تغییر برای مدیریت آنها بسیار مهم است.

 

انتخاب ماده شیمیایی

اولین عامل در انتخاب ماده ی شیمیایی توانایی آن برای پاک کردن هر دو نوع لکه است. زمانیکه لکه ها از نوع گرده، غبار و حشرات هستند، پاک کننده هایی با PH  بالا یا پایین در دمای 120 درجه عالی عمل خواهند کرد.

اما زمانیکه شما می بینید لکه بعد از شستشو روی سطح ماشین یک لایه نازک مات (به اصطلاح فیلم) از خود به جا میگذارد اینجا زمانی است که شما باید به سورفکتانت ها اعتماد کنید. زمانیکه شما از این مواد استفاده می کنید نیاز به بالابردن درجه حرارت نخواهید داشت زیرا سورفکتانت ها و حلال ها برای اینکه کارشان را انجام دهند نیاز به حرارت ندارند.

 در واقع زمانیکه شما از ترکیب دمای بالا و مواد با PH بالا و پایین برای این لکه ها استفاده میکنید چیزی که اتفاق می افتد این است که باعث تثبیت لکه روی سطح و اکسید کردن لایه بیرونی می شوید و اجازه نمی دهید تا سورفکتانت ها بتوانند کارشان را انجام دهند.

برای اینکه لازم نباشد شستشوی متناوبی بین مواد شیمیایی با PH بالا و پایین داشته باشید، می توانید از یک شستشوی دو مرحله ای برای استفاده از دو سطح PH استفاده کنید.

در مرحله اول یک پیش شستشو  با اسید و در ادامه یک پیش شستشو با آلکالین (قلیا) انجام دهید. روش رایج برای استفاده از پیش شستشو با PH پایین این است که در مرحله اول استفاده شود.

زیرا از لحاظ  هزینه و توجه به قدرت یک پیش شستشوی اسیدی اینکار مناسب تر است. استفاده از پیش شستشوی قلیایی ارزانتر است و با پوششی که روی اسید ایجاد می کند سطح PH را دوباره افزایش می دهد.

مطلب پیشنهادی: شستشو و مراقبت از خودرو

امروزه روش های متفاوتی از شستشو وجود دارند که بسیاری از آنها به تفاوت مواد شیمیایی در شستشو و ترتیب مراحل توجه نمی کنند. از طرفی نحوه کار اپراتور در کیفیت شستشو و صرفه جویی در هزینه ها  تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین مهم است که برای شستشو به جایی مراجعه کنید که در مورد مراحل و ترتیب انجام آنها دانش و آگاهی کافی داشته باشند.

با در نظر گرفتن همه ی موارد بالا و برای اینکه بتوانید شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح و استفاده از مواد شیمیایی داشته باشید، کارواش بخار می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

چرا بخارشو برای داخل شویی مناسب تر است؟

برای آگاهی بیشتر از سیستم کارواش بخار و نحوه عملکرد آن و همینطور چگونگی استفاده از آن برای شستشوی قسمتهای مختلف ماشین به مقالات دیگر ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.