لوگو دما بخار

شستشوی ماشین

شستشوی ماشین

یکی از کارهای سخت در کارواش، شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح آن است. زیرا در نهایت هر گونه تماس فیزیکی مثل تماس دستمال یا مواد شیمیایی یا برس ها باعث آسیب رساندن به ماشین می شوند.

گاهی اوقات با ماشین های کثیفی رو به رو می شوید که مدت طولانی شسته نشده اند. یا ممکن  است مواد شیمیایی که برای شستشو استفاده می کنید مناسب نباشند. به همین دلایل گاهی اوقات شستشو ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح آن سخت می شود.

مطلب پیشنهادی: آیا کارواش بخار به رنگ خودرو آسیب وارد می کند؟

همینطور که اپراتورهای کارواش میدانند به خاطر برخی از مشکلات، در بعضی از اوقات سال تحویل یک ماشین تمیز به شدت سخت می شود. اجازه دهید تا با بعضی از این مشکلات آشنا شویم.

اقسام لکه ها

در مقاله شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح در ابتدا به لکه ها می پردازیم.

لکه هایی که باید آنها را تمیز کنید دو دسته هستند. لکه های آبدوست (گرده گیاهان، گرد و غبار و نمک ها) و دسته دیگر لکه های روغنی هستند. برای پاک کردن این دو دسته لکه، سه نوع مواد تمیز کننده وجود دارد.

دسته اول مواد پاک کننده ای هستند که واکنش دهنده اند (اسیدها و آلکالین ها):

مواد شیمیایی واکنش دهنده دارای رنج PH بالا و پایین (اسیدی و قلیایی) می باشند که طیف بزرگی از لکه ها را پاک می کنند. این مواد با اعمال انرژی به لکه ها موجب می شوند تا لکه سطح را رها کند. همچنین انرژی مورد نیاز برای رفع لکه با افزایش دما افزایش می یابد.

دسته دوم فسفات ها هستند که برای رفع لکه ها به صورت شیمیایی پیوند ایجاد میکنند.

سولفاتها با تغییر دادن بار مثبت لکه به بار منفی باعث می شوند لکه سطح را رها کند و بعد با کمک جریان آب از سطح ماشین شسته شود.

دسته سوم حلال ها و سورفکتانت ها هستند.

دسته سوم یعنی سورفکتانت ها، حلال ها و ترپن ها برای از بین بردن لکه های روغنیِ قوی، بسیار عالی هستند.

جغرافیا و دما دو متغیر دیگرند که در فرایند تمیز کردن مؤثرند. از نظر جغرافیایی دو دوره ی زمانی وجود دارد که لکه هایی که شما باید آنها را از روی ماشین تمیز کنید متفاوت می شوند.

بعضی اوقات اپراتور می تواند لکه ها را تمیز کند اما گاهی اوقات اپراتور متوجه می شود که لکه لایه ای را روی سطح از خود به جا می گذارد.

علت این تفاوت در چیست؟ علت در لکه ای است که شما می خواهید آن را تمیز کنید. به عنوان مثال گاهی اوقات لکه ای که شما می خواهید آن را تمیز کنید از نوع آب دوست با یک لایه ی نازک از روغن است.

مطلب پیشنهادی: چه چیزهایی به رنگ خودرو آسیب می رساند

اما گاهی اوقات لکه یک لایه بر روی سطح از خود به جا می گذارد. در این حالت لکه از نوع روغنِ سنگین است و به طور کامل پاک نمی شود.

یک تصور اشتباه در چنین حالتی افزایش مقدار مواد شیمیایی و حرارت برای از بین بردن لکه است. اما اینکار چیزی جز افزایش هزینه های مواد شیمیایی و پول قبض برای شما ندارد. بنابراین به عنوان یک اپراتور کارواش درک چنین زمان هایی و تغییر برای مدیریت آنها بسیار مهم است.

 

انتخاب ماده شیمیایی

اولین عامل در انتخاب ماده ی شیمیایی توانایی آن برای پاک کردن هر دو نوع لکه است. زمانیکه لکه ها از نوع گرده، غبار و حشرات هستند، پاک کننده هایی با PH  بالا یا پایین در دمای 120 درجه عالی عمل خواهند کرد.

اما زمانیکه شما می بینید لکه بعد از شستشو روی سطح ماشین یک لایه نازک مات (به اصطلاح فیلم) از خود به جا میگذارد اینجا زمانی است که شما باید به سورفکتانت ها اعتماد کنید. زمانیکه شما از این مواد استفاده می کنید نیاز به بالابردن درجه حرارت نخواهید داشت زیرا سورفکتانت ها و حلال ها برای اینکه کارشان را انجام دهند نیاز به حرارت ندارند.

در واقع زمانیکه شما از ترکیب دمای بالا و مواد با PH بالا و پایین برای این لکه ها استفاده میکنید چیزی که اتفاق می افتد این است که باعث تثبیت لکه روی سطح و اکسید کردن لایه بیرونی می شوید و اجازه نمی دهید تا سورفکتانت ها بتوانند کارشان را انجام دهند.

برای اینکه لازم نباشد شستشوی متناوبی بین مواد شیمیایی با PH بالا و پایین داشته باشید، می توانید از یک شستشوی دو مرحله ای برای استفاده از دو سطح PH استفاده کنید.

در مرحله اول یک پیش شستشو  با اسید و در ادامه یک پیش شستشو با آلکالین (قلیا) انجام دهید. روش رایج برای استفاده از پیش شستشو با PH پایین این است که در مرحله اول استفاده شود.

زیرا از لحاظ  هزینه و توجه به قدرت یک پیش شستشوی اسیدی اینکار مناسب تر است. استفاده از پیش شستشوی قلیایی ارزانتر است و با پوششی که روی اسید ایجاد می کند سطح PH را دوباره افزایش می دهد.

مطلب پیشنهادی: شستشو و مراقبت از خودرو

امروزه روش های متفاوتی از شستشو وجود دارند که بسیاری از آنها به تفاوت مواد شیمیایی در شستشو و ترتیب مراحل توجه نمی کنند. از طرفی نحوه کار اپراتور در کیفیت شستشو و صرفه جویی در هزینه ها  تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین مهم است که برای شستشو به جایی مراجعه کنید که در مورد مراحل و ترتیب انجام آنها دانش و آگاهی کافی داشته باشند.

با در نظر گرفتن همه ی موارد بالا و برای اینکه بتوانید شستشوی ماشین بدون تماس فیزیکی با سطوح و استفاده از مواد شیمیایی داشته باشید، کارواش بخار می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

چرا بخارشو برای داخل شویی مناسب تر است؟

برای آگاهی بیشتر از سیستم کارواش بخار و نحوه عملکرد آن و همینطور چگونگی استفاده از آن برای شستشوی قسمتهای مختلف ماشین به مقالات دیگر ما مراجعه کنید.

 

بهترین روش شستشوی شیشه خودرو بدون آسیب دیدن آن

شستشوی شیشه خودرو اهمیت زیادی در جلوه زیبایی آن دارد. لکه های روی شیشه جلو و وجود مه از عوامل کاهش دید راننده در جاده هستند.بیایید با هم بهترین روش شستشوی شیشه خودرو را در این مقاله مطالعه کنیم.

حتی یک پنجره کمی کثیف می تواند از زاویه های خاصی در دید راننده مشکل ایجاد کند. بنابراین تمیز کردن لکه ها برای جلوگیری از حوادث احتمالی مهم است.در حالت کلی بدنه خودروها در معرض آلودگی های محیطی زیادی هستند و به همین دلیل نیاز به شستشوی مستمر و منظم دارند. در صورت عدم شستشوی مناسب خودرو به مرور ظاهر زشتی به آن خواهد داد.

یکی از مهمترین بخش های بدنه خودرو، شیشه آن می باشد بدلیل اینکه قسمت بزرگی از بدنه را تشکیل می دهد و در معرض دید افراد خارج و داخل اتومبیل قرار دارد. همچنین تمیزی آن اهمیت زیادی در دید مناسب راننده دارد. یکی از بهترین روشهای شستشوی شیشه خودرو کارواش بخار است. بخار موجب تمیزی نانومتری و براقی و شفافیت شیشه اتومبیل خواهد شد. از طرف دیگر این روش هیچگونه خط و خشی بر روی شیشه به جا نمی گذارد. در این مطلب به طور ویژه به شستشوی شیشه خودرو با کمک بخار پرداخته خواهد شد.

اهمیت شستشوی شیشه اتومبیل

شستشوی شیشه خودرو ممکن است برای اکثر ما ساده به نظر برسد. در واقع، پیچیده تر از آن است که انتظار دارید.  پیدا کردن بهترین روش برای شست و شوی شیشه خودرو یکی از دغدغه های اصلی صاحبان خودرو و کارواش می‌باشد.

با شیشه تمیز، خودرو زیباتر به نظر می رسد و افراد داخل خودرو مخصوصا رانندگان دید بهتری نسبت به فضای بیرون خودرو دارند. برای شستشوی شیشه خودرو بهترین روش آن است که عمل تمیز کردن را به بهترین وجه انجام دهد بطوریکه هیچگونه لکه ای بعد از تمام شدن کار باقی نمانده باشد و بعد از شستشو کمترین خط و خش بر روی شیشه ایجاد شود.

هر بار که شیشه جلو اتومبیل خود را میشویید، برف پاک کن ها را تمیز کنید. آنها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و امتحان کنید تا مطمئن شوید که کل شیشه را پاک میکنند و سر و صدایی ایجاد نمی کنند. داخل پنجره های اتومبیل شما به همان اندازه به فضای بیرون نیاز به نظافت دارد. بخش هایی از قسمت داخلی خودرو گازهایی منتشر می کنند که باعث ایجاد آلودگی در قسمت داخلی پنجره می شود.

عوامل آلاینده شیشه ماشین

شیشه های ماشین با عوامل آلاینده محیطی بسیار زیادی در تماس هستند و ممکن است دچار لکه های گوناگونی شوند. گرد و خاک، دوده، برگ و یا شیره درختان و یا حتی لکه های بنزیل و گازوییل از جمله این آلایندگی ها است.

در روزهای بارانی نیز قطرات باران بر روی شیشه ها برجای می مانند. تمامی این موارد باعث کثیف شدن شیشه ماشین می شوند و باید هرچه سریعتر برای رفع آن ها اقدام کرد. در برخی موارد مثل شیره درختان، اگر نظافت شیشه ماشین را به تعویق بیاندازید، دردسر بیشتری در هنگام تمیز کردن شیشه خواهید داشت.

شستشوی شیشه خودرو بصورت دستی

از شستن ماشین خود در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید. سطح گرم شیشه باعث می شود قبل از پاک کردن محلول تمیز کننده از روی شیشه، محلول خشک شود. از این رو لک ها باقی می مانند. قبل از تمیز کردن شیشه ها حتماً شستشوی قسمت بیرونی خودرو را به طور کامل انجام دهید. بنابراین استفاده از موم، صابون، آهک و سایر آلاینده ها که آنها را لکه دار می کنند، خودداری کنید.

برای تمیز کردن شیشه ها از حرکات ثابت افقی یا عمودی استفاده کنید. زیرا به شما این امکان را می دهد تا بعد از اینکه کل سطح را تمیز کردید، ببینید که آیا هیچ گونه لکه ای باقی مانده است یا خیر؟

برای تمیزکردن شیشه خودرو بدون آسیب دیدن آن نیازمند استفاده از روش و مواد شوینده مناسب هستیم اگر هرکدام از این موارد را نداشته باشیم ممکن است مدت زمان زیادی وقت هدر داده شود و در نهایت نتیجه مطلوبی بدست نیاید و حتی ممکن است به شیشه خودرو آسیب رسانده شود

بیشتر بخوانید:عوامل موثر در بالا بردن کیفیت شستشو با کارواش بخار

فیلم نحوه استفاده از کارواش بخار برای شستشوی شیشه اتومبیل

در ادامه روش بخارشویی شیشه خودرو در قالب یک فیلم که توسط شرکت DUPRAY  تهیه شده آموزش داده است. همانطور که در قطعه کلیپ زیر مشاهده می کنید. برای بخارشویی شیشه اتومبیل باید از برس نرم استفاده نمود.

اگر شیشه خودرو کثیفی زیادی دارد برای جلوگیری از خش افتادن ناشی از کشیده شدن ذرات گرد و غبار و کثیفی بر روی شیشه بهتر است ابتدا با یک دستمال نرم کثیفی روی شیشه را تمیز کرده و سپس برای نتیجه بهتر از بخار استفاده نمود.


انتخاب ابزار و تجهیزات مناسب

استفاده از مواد شوینده و محلول های شیشه پاک کن خانگی بدلیل وجود الکل و امونیاک ممکن است تاثیر منفی زیادی برای روی شیشه خودرو داشته باشد. از جمله اینکه رنگ شیشه را تغییر می دهد یا با آن ترک می خورد. استفاده از شیشه پاک کن بدون الکل و همچنین دستمال های میکروفیبر می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

با استفاده از یک پارچه نرم و خشک ابتدا روی کثیفی ها بکشید. از ابزار تمیزکننده ساینده که باعث خراشیدن رنگ آن می شود، خودداری کنید. اما ممکن است برخی ذرات ریز هنوز هم بر روی شیشه باقی بمانند. یکی از بهترین روشهای شستشوی شیشه اتومبیل بخارشویی آن است که باعث درخشندگی اتومبیل شما میشود.

بیشتر بخوانید: 3 فایده عدم استفاده از مواد شیمیایی در کارواش بخار

بخار قدرت نفود پذیری بالایی دارد و شیشه را بصورت عمقی تمیز می کند همچنین بعد از شستشو با بخار هیچگونه لک و کثیفی بر روی آن باقی نخواهد ماند در نتیجه شیشه برق و جلای خاصی پیدا خواهد کرد. در این روش نیازی به استفاده از مواد شوینده وجود ندارد.

مصرف آب کارواش بخار – راه های صرفه جویی در مصرف آب کارواش

میزان مصرف آب کارواش در روش های مختلف کارواش مکانیزه، کارواش سنتی، کارواش نانو، کارواش بخار یکی از چالش برانگیزترین موارد در زمینه حفظ منابع آبی است. با توجه به تعداد بالای خودروها ایجاد مکانی برای شستشوی آن یکی از نیازهای اساسی شهرهای امروزی است و از طرف دیگ بحران آب و عدم استفاده از آب غیر شرب برای کارواش توسط متصدیان آن مشکلی است که مدیران شهری با آن گریبانگیر هستند.

در ادامه به بررسی این معضل و راه های موجود برای رفع آن خواهیم پرداخت. در اغلب شهرها و مناطق ایران با توجه به کاهش بارش با مشکلات کم آبی عدیده ای در سال های اخیر مواجه هستیم. مراجعه به کارواش راهی است که جهت صرفه جویی در مصرف آب توسط کارشناسان توصیه می شود.

معمولا آبی که در روشهای دستی شستشوی خودرو مصرف می شود حداقل 10 تا 15 برابر آب مصرفی در کارواش است. اما بازهم با توجه به اینکه آب مورد نیاز اغلب کارواش‌ها از منابع زیرزمینی و متاسفانه برخی هم از منابع آب شهری تهیه می‌شود باید توجه زیادی در جهت کم شدن مقدار اب مصرفی کارواش نمود.

مطلب پیشنهادی : 8 مزیت برتر شستشوی خودرو با بخار

برخی کارواش داران اقدام به بازیافت آب مصرفی در کارواش نموده و با تصفیه مجدد آن هدر رفت آب تا حدودی کاهش پیدا می‌کند. اما از آنجاییکه معمولا آب مصرفی در کارواش مملو به گریس، روغن، مواد شوینده و ذرات آهنی است تصفیه آن در اغلب موارد بسیار مشکل و هزینه بر است.

CARWASH-steam
استفاده از روش های جایگزین برای کاهش مصرف آب تا حدودی مورد استقبال کارواش داران قرار گرفت اما بازهم نتوانسته بطور کامل نیازهای آنان را برطرف سازد. کارواش خشک و نانو با وجود صرفه جویی در مصرف آب متاسفانه مورد استقبال مناسب مشتریان قرار نگرفته است. استفاده از مواد شیمیایی به مرور بر روی رنگ بدنه خودرو تاثیر منفی می‌گذارد.

روش دیگر استفاده از کارواش بخار است. مصرف آب کارواش بخار بسیار کم است و بخار تولیدی حجم و فشار و دمای مناسبی دارد. علاوه بر این مورد ، شستشو با بخار مزایای فوق العاده ای دارد. برخی از مزایای شستشو با بخار عبارتند از پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی فوق العاده، عدم استفاده از مواد شوینده شیمیایی، سرعت پاک کنندگی بالا و همانطور که گفتیم صرفه جویی در مصرف آب. به همین دلیل مورد توجه کارواش داران و صاحبان خودرو قرار گرفت.

میزان مصرف آب کارواش بخار
همچنین بعد از شستشو با بخار فاضلاب زیادی تولید نمی شود. سه ویژگی مصرف کم آب، تولید کم فاضلاب و عدم نیاز به مواد شوینده شیمیایی باعث می شود کارواش بخار از نظر زیست محیطی یکی از بهترین گزینه ها باشد. با استفاده از کارواش بخار صرفه جویی در مصرف آب کارواش تا میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی: 3 فایده عدم استفاده از مواد شیمیایی در کارواش بخار

 

مصرف آب کارواش بخار در حدود 4 تا 8 لیترآب برای شستشوی هر خودرو می باشد این درحالی است که در روش های سنتی و داخل کارواش ممکن است بین 180 تا 240 لیتر آب مورد استفاده قرار بگیرد.

مصرف بالای آب در کارواش سنتی
مصرف بالای آب در کارواش سنتی در برابر کارواش بخار

و از این فاجعه بارتر میزان مصرف آب در شستشوی خودرو توسط خود اشخاص و در محل منزل می باشد. اگر تعداد خودروهایی که در طول روز می شویند را در نظر بگیریم میزان هدر رفت آب بیشتر مشخص خواهد شد.

با استفاده از کارواش بخار هم با سرعت بالاتری خودروها تمیز می شوند و هم میزان مصرف آب تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند در نتیجه سود و در آمد روزانه کارواش بسیار بیشتر می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.