لوگو دما بخار

بازرسی نگهداری و ایمنی کارواش بخار

بازرسی نگهداری و ایمنی کارواش بخار

لزوم بازرسی موارد فنی در دستگاه کارواش بخار

کارواش بخار نیز مانند هر دستگاه مکانیکی دیگر برای استفاده بهینه و سالم ماندن و طول عمر دستگاه نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. اگر بازرسی دستگاه کارواش بخار به صورت صحیح و بصورت منظم و دوره ای آن انجام نگیرد و مشکلات احتمالی برطرف نگردد، ممکن است بعد از مدتی دچار فرسودگی و خرابی می شود و در نتیجه هزینه‌های تعمیر به مالک آن تحمیل می شود در حالی که با استفاده درست و رعایت اصول نگهداری براحتی قابل پیشگیری هستند.

همچنین با انجام به موقع بازرسی و تعمیرات لازم طول دوره عمر مفید دستگاه کارواش بخار و تجهیزات آن و همچنین قابلیت اطمینان آنها بیشینه می شود و کارایی دستگاه در بالاترین حد خود قرار می گیرد.

تفاوت سطح ایمنی دستگاه کارواش بخار طرح بویلری و دستگاه کارواش بخار طرح ژنراتوری

مسئله نگهداری و بازرسی منظم در بخارشو (کارواش بخار) طرح بویلری اهیمت ویژه ای دارد، زیرا دستگاه کارواش بخار طرح ژنراتوری بر خلاف طرح های بویلری به هیچ عنوان خطر انفجار دیگ بخار وجود ندارد.

آب پس از ورود به مخزن کارواش ژنراتوری بخار فوری با سرعت به بخار تبدیل می شود و از خروجی بخار به بیرون میرود.  اما در این مدل نیز برای جلوگیری از خرابی تجهیزات نگهداری صحیح مسئله بسیار بااهمیتی می باشد.

خرید بخارشوی صنعتی

خوشبختانه اکثر این موارد توسط اپراتور دستگاه قابل بررسی می باشد اما برای موارد فنی حتما باید از یک نفر متخصص کمک گرفت تا در حین بازرسی آسیبی به دستگاه وارد نشود. در ادامه نکاتی که بصورت کلی در نگهداری از سیستم کارواش بخار حائز اهمیت هستند بیان شده است.

نکات مورد توجه در حین بازرسی کارواش بخار

 1. کلیه اتصالات لوله ها و شیرها را بررسی نمایید که نشتی نداشته باشند و در صورت ایراد آن را رفع نمایید.
 2. روغن کاری دستگاه های الکترونیکی بصورت ماهانه طبق دستور العمل سازنده.
 3. بررسی عملکرد پمپ تغذیه از نظر نشتی . سرو صدای زیاد پمپ نیز باید به سرعت بررسی شود و برطرف گردد.
 4. بررسی صافی سوخت دستگاه و تمیز بودن آن. در صورت نیاز باید طبق دستورالعمل شستشو شود.
 5. پمپ آب دارای یک صافی است که از ورود رسوب و آشغال به داخل پمپ جلوگیری می کند. این صافی هر چند روز یکبار باید بررسی شود و در صورت گرفتگی آن را رفع نمود و صافی را تمیز کرد
 6. ولتاز مناسب برق: این مورد را قبل از هر بار شروع به کار دستگاه بررسی نمایید. استفاده از برق با ولتاژ نامناسب ممکن است به پمپ دستگاه آسیب برساند.
 7. تمیز نمودن مشعل و بررسی عدم نشتی آن
 8. بررسی رسوب داخل مخزن کارواش، با استفاده از یک دستگاه سختی گیر مناسب می توان از این مشکل جلوگیری کرد.
 9. بررسی دستگاه سختی گیر و در صورت نیاز انجام احیای سختی گیر.
 10. در صورت استفاده از سختی گیر مناسب از رسوب گرفتگی لوله های آب نیز تا حد زیادی جلوگیری به عمل می آید در غیر اینصورت سطح داخلی لوله ها نیز هرچند وقت باید تمیز شوند.
 11. بررسی تجهیزات هشدار دهنده دستگاه از قبیل زنگ ها و لامپ ها و اطمینان از عملکرد مناسب آنها
 12. بازرسی شلنگ و لانس بخار و مطمئن بودن از عدم ترک خوردگی و زدگی آن
 13. بررسی گان و تفنگی و اطمینان از عدم خرابی آن. این مورد به همراه مورد قبلی تاثیر مستقیمی بر فشار بخار خروجی و در نتیجه عملکرد نهایی دستگاه دارد.
 14. در صورتی که از کارواش بخار سیار استفاده می نمایید، توجه به ایمنی حمل و نقل می تواند از آسیب جدی به دستگاه و اپراتور جلوگیری نماید.
 15. در صورت استفاده از کارواش بخار ثابت حتما باید محل مناسبی برای آن در نظر بگیرند تا انجام عملیات بازرسی و همچنین سرویس دهی به مشتریان براحتی انجام شود.

توصیه:

همانطور که بیان شد اکثر این موارد براحتی توسط پرسنل کارواش قابل انجام است. ممکن است موارد دیگری نیز برای نگهداری از دستگاه ضروری باشد که حتما در توضیحات سازنده آورده شده است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

بهتر است هر اقدامی که در حین بازرسی انجام می شود و همچنین هر مشکل احتمالی که مشاهده می گردد، هرچند به نظر ساده و سطحی باشد یادداشت برداری شود. اینکار باعث می شود در مراجعات و بازرسی های بعدی یک پیشینه ذهنی درباره عملکرد دستگاه وجود داشته باشد و همچنین امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مندرج و پیگیری مشکلاتی که حادتر هستند بوجود می آید.

عملکرد درست دستگاه کارواش بخار با انجام این 15 اقدام مهم برای بازرسی و تعمیر دستگاه کارواش بخار علاوه بر حفظ ایمنی پرسنل و عمر بیشتر دستگاه باعث افزایش راندمان و صرفه جویی در مصرف سوخت و آب می شود.

در صورت مواجه با مشکلاتی که برای شما تازه هستند و نحوه رفع آن را نمی‌دانید، حتما با شرکت سازنده دستگاه مشورت نموده و با راهنمایی ایشان اقدام به رفع مشکل نمایید. دستگاه کارواش بخار به عنوان وسیله ای که با آب داغ و آتش کار می کند نیازمند رعایت نکات ایمنی است تا موجب دردسر نشود. حفظ ایمنی در دستگاه کارواش با انجام چند کار کوچک که به صورت دوره ای انجام می گیرد، امکان پذیر است.

این امر علاوه بر بالا بردن ایمنی سبب افزایش کارایی دستگاه و بالا بردن عمر دستگاه نیز می شود. اما قبل از آن بایستی با انواع کارواش بخار موجود در بازار آشنا شوید:

1-کارواش بخار بویلری

کارواش بخار طرح سوپر بویلر از دیگ بخار ظرفیت پایین یا متوسط استفاده می شود. این کارواش دارای مزایا و معایبی است که به آن می پردازیم. در واقع دیگ بخار ظرف بزرگ فلزی است که از یک طرف در تماس با آب و از طرف دیگر در تماس با آتش است و با افزایش آب و حرارت باعث تولید بخار می شود.

سیستم های بخار درفشار و دمای بسیار زیاد نگه داری می شوند و باعث خطر می شوند و ازانجایی که حرارت بسیار بالا است باعث انفجار و سوختگی می شود. بنابراین باید از محصولات استاندارد استفاده کرد همچنین داشتن پلاک بازرسی برای این گونه دیگ ها ضروری می باشد.

دیگ‌های مدل بویلر فایرتیوب بیشتر برای کاربردهای بزرگ صنعتی مانند نیروگاه که ظرفیت‌های بسیار بالا دارند، استفاده می‌شوند و مدل دیگر یعنی مخزنی فایرتیوب در مصارف عمومی صنایع کاربرد دارند. دیگ بخار ایمن باید تحت نظر سازمان فنی کشور باشد و استاندارد اجباری داشته باشد. پس توجه به راندمان حرارتی یعنی میزان حرارت و استاندارد بودن اهمیت زیادی دارد.

با اینکه کارواش بخار بویلری مزایایی دارد اما نمی توان از معایب ان چشم پوشید. معایبی همچون ایمنی پایین، عدم تولید بخار فوری، مصرف سوخت بالا، سر و صدای زیاد و … من جمله معایب کارواش بخار بویلری می باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از خطرات احتمالی مثل انفجار و آتش سوزی کارواش بخار ژنراتوری توسط محققین صنایع دما بخار مشهد طراحی و تولید شد.

2-کارواش بخار ژنراتوری صنعتی

ساختار کارواش بخار طرح ژنراتوری به گونه ای است که به دلیل عدم استفاده از مخزن در تولید آن دارای مزایای ذیل می باشد:

 • کارواش بخار ایمن و ضد انفجار
 • دارای فشار و دمای مناسب است
 • به طور لحظه ای و فوری بخار را فراهم می کند
 • دارای ضمانت نامه
 • دارای چندین نازل خروجی می باشد
 • سر و صدای کم
 • کار کردن با دستگاه بسیار آسان است

 

3-کارواش بخار برقیکارواش بخار برقی

 

بخارشو طرح الکترو استیم اگر برای سوخت گاز و گازوئیل دارای محدودیت هستید این کارواش بخار گزینه مناسبی می باشد. در این مدل کارواش بخار مشعل وجود ندارد و با استفاده از المنت های برقی، انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل و بخار لازم را ایجاد می کند. این مدل کارواش بخار مصرف برق بالایی دارد ولی مواردی همچون سروصدای بسیار کم، حجم کوچک، عدم ایجاد آلودگی هوا من جمله مزایای این کارواش بخار ایمن است.

 انتخاب کارواش بخار ایمن:

حالا که با انواع کارواش بخار آشنا شدید به معرفی فاکتورهایی برای انتخاب کارواش بخار ایمن می پردازیم:

 • خرید دستگاه مطمئن

دستگاه مطمئن باید دارای گواهی نامه استاندارد و پلاک بازرسی باشد و توسط شرکت های معتبر تولید شود.

 • ضمانت و خدمات پس از فروش داشته باشد.
 • کار کردن با آن به راحتی انجام گیرد.
 • قابل حمل باشد.
 • چندین کاربر بتوانند به صورت همزمان از دستگاه استفاده کند.
 • مصرف سوخت بهینه داشته باشد.
 • سر و صدای کمی داشته باشد.

دستگاه کارواش بخار فوری ژنراتوری صنایع دما بخار مشهد دارای تمام ویژگی های فوق را دارا می باشد. شما می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و نوع کاربری خود را شرح دهید و پس از مشاوره، یک دستگاه مطابق با نیاز خود خریداری کنید. حتی می توانید دستگاه تخصصی خود را به صورت کاملا سفارشی و اختصاصی تهیه فرمایید.

ایمنی در کارواش بخار

کارواش دارها برای داشتن محیطی ایمن بایستی نکاتی را مدنظر داشته باشند من جمله:

 • استفاده از دستگاه کارواش بخار ایمن
 • استفاده از تجهیزات ایمنی و بهداشتی برای محافظت کارگران شامل دستکش، کفش های مخصوص، دور بودن از موادی که باعث آتش سوزی می شود.
 • کارگران نباید مجبور به بلند کردن اشیا سنگین شوند و از کمربندهای ایمن استفاده کنند تا به کمر آن ها آسیبی وارد نشود.
 • بخار خروجی دستگاه کارواش مناسب باشد تا باعث سوختگی و آسیب به پوست نشود.
 • از لوازم جانبی مناسب مثل لانس و شلنگ مخصوص استقاده شود.
 • کارگران باید آموزش های لازم را فرا گیرند و خطرات موجود را بشناسند.
 • بایستی به صورت دوره ای (هفتگی یا ماهانه) تجهیزات نظیر پمپ ها، تسمه ها، پروانه ها و … چک شود و در صورت نیاز گریس کاری یا تعویض شود.
 • برای راهنمایی مشتریان بهتر است برگه های راهنما و علائم مناسب در کارواش نصب شود.
 • برای حفظ ایمنی بهتر است در حین کار استفاده از تلفن همراه ممنوع باشد.
 • تجهیزات هشدار دهنده دیگ از قبیل زنگ ها و لامپ ها را کنترل نمایید.
 • موتور های الکتریکی را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده سرویس نمایید.
 • پمپ تغذیه را از نظر نشت و یا ایجاد سر و صدا برسی کنید.
 • صافی پمپ آب را باز کرده و در صورت لزوم، رسوبها و گرفتگی احتمالی آنرا رفع و صافی را کاملا تمیز نمایید.
 • کلیه اتصالات و شیرها را ا ز نظر نشت، کنترل کرده و در صورت اشکال آنها را رفع عیب نمایید.
 • در پایان پس از بازرسی های دوره ای گزارشات کتبی نوشته شود و به مسئول مربوطه داده شود.

کارشناسان بازرسی، محصولات تولید شده در صنایع دما بخار مشهد را به دقت بررسی نموده و با دستگاه های تخصصی تمامی قطعات را در همه مراحل تست نموده اند. در نتیجه دستگاه کارواش بخار ایمن ژنراتوری کاملا مطابق با استانداردهای جهانی و ملی به بازار عرضه شده است.

 

اقدامات لازم قبل از خاموش کردن کارواش بخار

کارواش بخار دستگاه حساسی است که برای عملکرد عالی نیاز به مراقبت و رسیدگی دائم دارد. برای اینکه از دستگاه کارواش بخار خود نهایت استفاده را ببرید و مدت زمان طولانی برای شما کاربرد داشته باشد، باید در نگهداری آن دقت نمائید و طبق دستورالعمل تولید کننده عمل کنید.

یکی از مواردی که باید دقت کافی در مورد آن داشته باشید توصیه های لازم در زمان خاموش کردن کارواش بخار است. در ادامه مهمترین مواردی که قبل از خروج کارواش بخار از مدار و خاموشی آن باید انجام دهید بیان کردیم:

 • کم کردن تدریجی میزان بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار

خاموش کردن ناگهانی دستگاه ممکن است باعث آسیب به آن شود. مقدار تولید بخار دستگاه را به تدریج کاهش دهید تا به حداقل ممکن برسد. اگر کارواش شما چند مشعل دارد ابتدا تعداد مشعل ها را کم نمایید و هوای ورودی به مخزن احتراق را کاهش دهید با اینکار میزان بخارسازی بتدریج کم می شود.

اگر سوخت ورودی را در ابتدا ببندیم باعث خاموش شدن یکباره همه مشعل ها می گردد. پس باید بدون کم کردن فشار سوخت چند مشعل ها را بتدریج خاموش نماییم.

fixing
 • تنظیم دستی کنترل کننده ها

کنترل کننده های اصلی دیگ بخار مانند کنترل کننده فشار بخار، هوا و سوخت باید از حالت اتومات به حالت دستی تغییر وضعیت داده شود. این کار به دو دلیل انجام می شود:

 1. این کنترل کننده برای عملکرد در وضعیت استاندارد دیگ بخار طراحی شده اند و در زمان خاموشی که بتدریج وضعیت دستگاه مولد بخار تغییر می کند قابل اعتماد نیستند.
 2. از بین بردن دخالت کنترل کننده ها در وضعیت دستگاه

مطلب پیشنهادی: ویژگی های بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار برای نتیجه مناسب کدام هستند؟

 • خاموش نمودن کلیه مشعل ها

همه مشعل های دیگ بخار در این مرحله خاموش می شود. زمانی که مشعل ها کاملا خاموش شدند باید شیرهای میر تخلیه که بخار را به بیرون دستگاه هدایت می‌نمایند باز باشد.

 • بستن شیر سوخت

در محصولات کارواش بخار شما از هر نوع سوختی که استفاده می نماید در زمان خاموشی بهتر است ورودی سوخت آن کاملا بسته شود. مخصوصا اگر از سوخت گازوئیل استفاده می شود بازماندن شیر گازوئیل ممکن است باعث ورود سوخت به داخل کوره شود.

 • تخلیه دستگاه کارواش بخار

وقتی که فشار بخار کم شد، باید شیر تخلیه دستگاه باز شود تا در صورتی که در ظرف آشغال یا لجن وجود داشته باشد تخلیه شود. دمای کوره در این مرحله باید به کمتر از 100 درجه فارنهایت برسد. ممکن است بنا به توصیه تولید کننده عملیات خاموش کردن کارواش بخار تا حدودی با موارد بیان شده متفاوت باشد، اما بدیهی است اگر میخواهید مدت زمان زیادی از دستگاه کارواش بخار خود به خوبی استفاده نمایید، رعایت نکات و موارد بیان شده توسط تولید کننده اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

آشنایی با پلاک بازرسی در محصولات بخار

راهنمای راه اندازی و خرید کارواش بخار

9 دلیل ثبت اختراع دستگاه بخار فوری ژنراتوری

5 کاری که باید قبل از خاموش کردن دستگاه کارواش بخار انجام دهید

6 موردی که در هنگام خرید یک دستگاه کارواش بخار باید در نظر گرفت؟

بازرسی موفق دستگاه بخارفوری ژنراتوری در شرکت ایران خودرو

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.