لوگو دما بخار

15 اقدام مهم برای بازرسی و تعمیر دستگاه کارواش بخار

15 اقدام مهم برای بازرسی و تعمیر دستگاه کارواش بخار

لزوم بازرسی موارد فنی در دستگاه کارواش بخار

کارواش بخار نیز مانند هر دستگاه مکانیکی دیگر برای استفاده بهینه و سالم ماندن و طول عمر دستگاه نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

اگر بازرسی دستگاه کارواش بخار به صورت صحیح و بصورت منظم و دوره ای آن انجام نگیرد و مشکلات احتمالی برطرف نگردد، ممکن است بعد از مدتی دچار فرسودگی و خرابی می شود و در نتیجه هزینه‌های تعمیر به مالک آن تحمیل می شود در حالی که با استفاده درست و رعایت اصول نگهداری براحتی قابل پیشگیری هستند.

همچنین با انجام به موقع بازرسی و تعمیرات لازم طول دوره عمر مفید دستگاه کارواش بخار و تجهیزات آن و همچنین قابلیت اطمینان آنها بیشینه می شود و کارایی دستگاه در بالاترین حد خود قرار می گیرد.

تفاوت سطح ایمنی دستگاه کارواش بخار طرح بویلری و دستگاه کارواش بخار طرح ژنراتوری

مسئله نگهداری و بازرسی منظم در بخارشو (کارواش بخار) طرح بویلری اهیمت ویژه ای دارد، زیرا دستگاه کارواش بخار طرح ژنراتوری بر خلاف طرح های بویلری به هیچ عنوان خطر انفجار دیگ بخار وجود ندارد.

آب پس از ورود به مخزن کارواش ژنراتوری بخار فوری با سرعت به بخار تبدیل می شود و از خروجی بخار به بیرون میرود.  اما در این مدل نیز برای جلوگیری از خرابی تجهیزات نگهداری صحیح مسئله بسیار بااهمیتی می باشد.

خرید بخارشوی صنعتی

خوشبختانه اکثر این موارد توسط اپراتور دستگاه قابل بررسی می باشد اما برای موارد فنی حتما باید از یک نفر متخصص کمک گرفت تا در حین بازرسی آسیبی به دستگاه وارد نشود. در ادامه نکاتی که بصورت کلی در نگهداری از سیستم کارواش بخار حائز اهمیت هستند بیان شده است.

نکات مورد توجه در حین بازرسی کارواش بخار

 1. کلیه اتصالات لوله ها و شیرها را بررسی نمایید که نشتی نداشته باشند و در صورت ایراد آن را رفع نمایید.
 2. روغن کاری دستگاه های الکترونیکی بصورت ماهانه طبق دستور العمل سازنده.
 3. بررسی عملکرد پمپ تغذیه از نظر نشتی . سرو صدای زیاد پمپ نیز باید به سرعت بررسی شود و برطرف گردد.
 4. بررسی صافی سوخت دستگاه و تمیز بودن آن. در صورت نیاز باید طبق دستورالعمل شستشو شود.
 5. پمپ آب دارای یک صافی است که از ورود رسوب و آشغال به داخل پمپ جلوگیری می کند. این صافی هر چند روز یکبار باید بررسی شود و در صورت گرفتگی آن را رفع نمود و صافی را تمیز کرد
 6. ولتاز مناسب برق: این مورد را قبل از هر بار شروع به کار دستگاه بررسی نمایید. استفاده از برق با ولتاژ نامناسب ممکن است به پمپ دستگاه آسیب برساند.
 7. تمیز نمودن مشعل و بررسی عدم نشتی آن
 8. بررسی رسوب داخل مخزن کارواش، با استفاده از یک دستگاه سختی گیر مناسب می توان از این مشکل جلوگیری کرد.
 9. بررسی دستگاه سختی گیر و در صورت نیاز انجام احیای سختی گیر.
 10. در صورت استفاده از سختی گیر مناسب از رسوب گرفتگی لوله های آب نیز تا حد زیادی جلوگیری به عمل می آید در غیر اینصورت سطح داخلی لوله ها نیز هرچند وقت باید تمیز شوند.
 11. بررسی تجهیزات هشدار دهنده دستگاه از قبیل زنگ ها و لامپ ها و اطمینان از عملکرد مناسب آنها
 12. بازرسی شلنگ و لانس بخار و مطمئن بودن از عدم ترک خوردگی و زدگی آن
 13. بررسی گان و تفنگی و اطمینان از عدم خرابی آن. این مورد به همراه مورد قبلی تاثیر مستقیمی بر فشار بخار خروجی و در نتیجه عملکرد نهایی دستگاه دارد.
 14. در صورتی که از کارواش بخار سیار استفاده می نمایید، توجه به ایمنی حمل و نقل می تواند از آسیب جدی به دستگاه و اپراتور جلوگیری نماید.
 15. در صورت استفاده از کارواش بخار ثابت حتما باید محل مناسبی برای آن در نظر بگیرند تا انجام عملیات بازرسی و همچنین سرویس دهی به مشتریان براحتی انجام شود.

توصیه:

همانطور که بیان شد اکثر این موارد براحتی توسط پرسنل کارواش قابل انجام است. ممکن است موارد دیگری نیز برای نگهداری از دستگاه ضروری باشد که حتما در توضیحات سازنده آورده شده است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

بهتر است هر اقدامی که در حین بازرسی انجام می شود و همچنین هر مشکل احتمالی که مشاهده می گردد، هرچند به نظر ساده و سطحی باشد یادداشت برداری شود.

اینکار باعث می شود در مراجعات و بازرسی های بعدی یک پیشینه ذهنی درباره عملکرد دستگاه وجود داشته باشد و همچنین امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مندرج و پیگیری مشکلاتی که حادتر هستند بوجود می آید.

عملکرد درست دستگاه کارواش بخار با انجام این 15 اقدام مهم برای بازرسی و تعمیر دستگاه کارواش بخار علاوه بر حفظ ایمنی پرسنل و عمر بیشتر دستگاه باعث افزایش راندمان و صرفه جویی در مصرف سوخت و آب می شود.

در صورت مواجه با مشکلاتی که برای شما تازه هستند و نحوه رفع آن را نمی‌دانید، حتما با شرکت سازنده دستگاه مشورت نموده و با راهنمایی ایشان اقدام به رفع مشکل نمایید.

مطالب مرتبط:

آشنایی با پلاک بازرسی در محصولات بخار

راهنمای راه اندازی و خرید کارواش بخار

9 دلیل ثبت اختراع دستگاه بخار فوری ژنراتوری

5 کاری که باید قبل از خاموش کردن دستگاه کارواش بخار انجام دهید

6 موردی که در هنگام خرید یک دستگاه کارواش بخار باید در نظر گرفت؟

بازرسی موفق دستگاه بخارفوری ژنراتوری در شرکت ایران خودرو

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.