لوگو دما بخار

مقایسه روش های شستشوی خودرو با آب پرفشار و کارواش بخار

مقایسه روش های شستشوی خودرو با آب پرفشار و کارواش بخار

شستشوی خودرو با آب یا بخار

اگر تا به‌حال با اتومبیل خود از یک محل بسیار لجن یا گلی از میان محیط برفی کثیف عبور کرده اید، می دانید که بعد از آن عملا خودرو شما قابل شناسایی نخواهد بود.

تمام بدنه خودرو با آلودگی هایی ضخیم پوشانده می شوند که اغلب چسبنده، سفت و محکم هستند. در این حالت خاص ماشین شما برای تمیز شدن به چیزی بیشتر از یک سطل آب و مواد شوینده نیاز دارد.

بهتر است برای تمیزکردن خودرو در چنین وضعیتی به فن آوری‌های جدیدترو موثرتر برای شستشوی خودرو، مانند تمیزکردن خودرو با بخار روی بیاورید.

قبلا روشهایی مانند کارواش اتوماتیک مجهز به جت واشرهای پرفشار و بزرگ برای پاک کردن گرد و غبار و انواع کثیفی از هر اینچ از خودرو قبل از کفشویی و خشک کردن و واکس نمودن خودرو بکار برده می‌شد تا بهترین نتیجه بدست بیاید.

اما فعالان محیط زیست و همچنین کارشناسان مراقبت خودرو بر این عقیده‌اند که این روش‌های قدیمی تنها در موردی که منابع وسیع مالی و همچنین آب فراوان در اختیار داشته باشیم می‌تواند موثر باشد.

بخاطر اینکه در این روش برای شستشوی هر خودرو آب زیاد و مواد شوینده زیادی هدر می‌رود و با توجه به تعداد خودروهای تمیز شده هزینه ها جبران نمی‌شود.

بنابراین آنها فناوری‌های جدید شستشوی خودرو مانند کارواش بخار را توسعه دادند. پیشرفت تکنولوژی و علم همچنان ادامه دارد و هر روز صاحبان خودرو بیشتر به جنبه های منفی زیست محیطی روش های قدیمی شستشوی خودرو آگاه می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: 8 مزیت برتر شستشوی خودرو با بخار

تاریخچه کوتاه از کارواش

برای آشنایی با تاریخچه تکامل صنعت کارواش مطالعه مقاله سیر تکامل کارواش از گذشته تا امروز توصیه می شود. اما برای آشنایی مختصر در اواخر دهه 1970صاحبان خودرو به اهمیت دقت به جزییات نگهداری خودرو پی بردند.

تا قبل از آن سالها هر مالک خودرو به تنهایی خودرو خود را شستشو ، کف‌شویی و در نهایت واکس زنی و پالیش می‌کرد

و برای اینکار معمولا نصف روز از تعطیلات آخر هفته را برای تمیزکردن خودرو صرف می‌نمود.

اما امروزه مردم آنقدر مشغله‌های روزمره مختلف دارند که بسیاری از کارهای شخصی خود از جمله شستشوی خودرو را به دیگران واگذار می‌کنند و وقتی برای انجام آن ندارند.

علاوه براین پیچیدگی های خودروهای مدرن بدین معنی است که در هنگام شستشو باید موارد زیادی رعایت شود تا خودرو بخوبی تمیز شود وهیچکدام از قسمت های آن آسیب نبیند.

بنابراین نیاز به وجود مراکز کارواش بیشتر از هرزمان دیگری احساس می‌شود.

مطلب پیشنهادی: چرا کارواش بخار بیشتر رضایت مشتری را فراهم می کند؟

درک عملکرد جت واشر پرفشار

همانطور که می‌دانید و قبلا عنوان شد، سیستم شستشوی اتوماتیک نقاله‌ای دارای شیلنگ‌های قدرتمند است که از آب با فشار بالا برای شستشوی خودرو استفاده می‌شود.

خودرو بر روی یک تسمه نقاله قرار داده می شود

و بر روی آن بصورت امن محکم می‌شود تا از تکان خودرو در اثر فشار آب جلوگیری به عمل آید.

در حین عبور خودرو از درون سیستم شستشو آب پرفشار از زوایای مختلف بصورت پرفشار به آن پاشیده می‌شود تا هرگونه خاک و گرد و غبار، چربی و آلودگی‌های دیگر در اطراف خودرو از آن تمیز شود.

این دستگاه‌ها توسط برق یا گاز کار میکنند. برخی ازجت واشرهای فشار بالا بصورت تناوبی آب گرم و سرد را برای شستشو استفاده می‌کنند تا تمیزی بیشتری حاصل شود.

مزیت استفاده از آب پرفشار در سیستم کارواش ازجمله کارواش اتوماتیک سرعت بالای شستشو است. اما در کنار این مزیت بدلیل استفاده زیاد از آب چندان مورد توجه نیست.

برای شستشوی انواع خودروها یک کارواش اتوماتیک براحتی روزانه صدها گالن آب مصرف می‌کند. هرچند امروزه سیستم‌های تصفیه آب در اکثر کارواش ها راه‌اندازی شده است اما این روش ایرادات دیگری نیز دارد.

استفاده از مواد شوینده در روش های سنتی بسیار زیاد است صابون ، شامپو و مواد جلادهنده همگی مواد شیمیایی هستند که آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کنند

و وقتی که همراه آب وارد چرخه آب‌های زیرزمینی می شوند این تاثیر غیر قابل جبران است.

همچنین شکستن شیشه خودرو در اثر زاویه نامناسب پاشش آب ، از بین رفتن رنگ خودرو با فشار آب و یا حتی کنده شدن آینه بغل از خساراتی است که این روش ممکن است به خودرو وارد کند.

مطلب پیشنهادی: آیا کارواش بخار به رنگ خودرو آسیب وارد می کند؟

تمیز کردن با بخار (کارواش بخار) : بهترین انتخاب برای شما

خوشبختانه امروزه اکثر خودروسازان بزرگ استفاده از تکنولوژی بخار را برای مراقبت از خودرو تایید می‌کنند. تکنولوژی بخار نیز همانند تکنولوژی موجود در روش شستشو با آب پرفشار از دو عامل فشار و گرما برای تولید یک مکانیزم قوی تمیز کردن استفاده می‌کند.

اما در کارواش بخار بجای استفاده از آب گرم در قالب مایع، آب آنقدر گرم می‌شود تا بخار با فشار بالا ایجاد شود. این بخار با حرارت بالا حتی بر روی سطوح فلزی خودرو بهتر عمل می‌کند.

از آنجایی که بخار بسیار داغ در خروجی دستگاه وجود دارد گردوخاک بجای اینکه از سطح خودرو به اطراف بریزد در این حرارت ذوب می‌شود.

در این روش مناطقی که در شستشوی با آب به سختی قابل دسترسی هستند می‌توانند براحتی تمیز شوند. همچنین قسمتهایی از خودرو که بخاطر ترس از آسیب دیدن بوسیله رطوبت با آب قابل شستشو نیستند در این روش بخوبی شستشو می شوند.

مزیت کارواش بخار

و مهمترین مزیت این است که کارواش بخار به آب زیادی برای شستشو نیاز ندارد

بعلاوه اینکه در این روش نیز بوسیله روش‌های بازیافت و تصفیه تقریبا همه آب مصرفی به چرخه تولید بخار بازگردانده می‌شود.

با یک لیتر آب می‌توان حجم زیادی بخار پرفشار تولید کرد و بوسیله آن سطح زیادی را شستشو داد. مصرف آب کمتر در کارواش بخار بسیار مورد توجه مجامع جهانی حفاظت از آب قرار گرفته است.

این که شما استفاده از یک کارواش اتوماتیک یا کارواش بخار را برای شستشوی خودرو خود ترجیح می‌دهید یا اینکه ترجیح می‌دهید کسب و کار کارواشی خود را به یک دستگاه کارواش بخار مجهز نمایید یا خیر، کاملا به سلیقه شما بستگی داشته و یک انتخاب شخصی است. با این حال فناوری بخار بطور واضح از لحاظ مصرف آب، مزایای زیست محیطی آن و همچنین نتیجه شستشو گزینه بسیار مناسب‌تری است.

منبع : مجله اینترنتی detailxperts

مطالب مرتبط :

9 مرحله شستشوی خودرو در کارواش بخار

چرا ادعا میکنیم کارواش بخار حامی محیط زیست است ؟

بررسی نقش کارواش ها در بحران کم آبی

هشت مزیت برتر شستشوی خودرو با بخار

کارواش بخار فوری

 

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.