لوگو دما بخار

چگونه از رنگ خودرو محافظت کنیم

چگونه از رنگ خودرو محافظت کنیم

محافظت از رنگ خودرو

در این مطلب می گوییم چگونه از رنگ خودرو و عواملی که به رنگ و بدنه خودرو آسیب می زنند محافظت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بلاهایی که رنگ خودرو را تهدید می کند بی شمارند. از شیره درختان گرفته تا فضولات حیوانی و حتی چادر پلاستیکی که برای محافظت روی خودرو کشیده می شود. همگی می تواند رنگ خودرو را با آسیب های زیادی رو به رو کند.

اما مهم تر از همه نور خورشید است که بلای رنگ خودروها شناخته می شود.

بر این اساس رنگ خودرو ترکیبی از مواد شیمیایی گوناگون به حساب می آید که تحت تاثیر اشعه های ماورای بنفش خورشید عمر مفید خود را از دست می دهد.

در این زمینه سایت باشگاه خبرنگاران در مطلبی عنوان کرده که اگر قرار است رنگ یک خودرو 50 سال عمر کند، ممکن است بر اثر تابش نور مستقیم خورشید عمر آن به بیشتر از 30 سال نرسد.

با این حال در کشوری مثل ایران که چهار فصل را به صورت کامل به خود می بیند، نگهداری از خودرو هم باید متناسب با این فصل ها باشد، چه در زمستان و چه در تابستان. اما در تابستان که خورشید بی وقفه می تابد و گرمای هوا بیداد می کند، بر سر رنگ خودروها چه می آید؟

اگر رنگ خودرو را چیزی شبیه پوست انسان در نظر بگیریم، باید دید چه آسیب هایی رویی ترین لایه خودرو را تهدید می کند؟

و آیا چیزی شبیه کرم ضدآفتاب برای خودرو وجود دارد؟ که بتوان روی بدنه خودرو زد تا رنگ آن از آسیب های تابش نور خورشید در امان باشد؟

البته تهدیدهایی که برای رنگ خودرو وجود دارد الزاما به تابش نور مستقیم خورشید باز نمی گردد و موارد دیگری هم وجود دارد مواردی مانند:

  • باران های اسیدی
  • فضولات پرندگان
  • کارواش خودرو
  • و…

حال ببینیم تهدیدهایی که برای رنگ خودرو وجود دارد چیست؟

تابش نور خورشید بر بدنه خودرو

یک کارشناس خودرو پیشنهاد می کند که برای حفظ رنگ خودروی خود از آسیب های ناشی از تابش نور مستقیم خورشید در تابستان، تا جایی که می توانید خودرو را در سایه نگه دارید.

آسیب به رنگ خودرو
این کار هم به حفظ رنگ خودرویتان کمک می کند و هم از گرم شدن بیش از اندازه قطعات پلاستیکی داخل خودرو پیشگیری می کند.

قطعات پلاستیکی داخلی خودرو در اثر گرمای بیش از حد، گازهایی از خود منتشر میکنند که به علت شیمیایی بودن برای سلامت سرنشینان مضر است.

استفاده از چادر ماشین پیشنهاد دیگری است که می توان برای رهایی رنگ خودرو از اشعه های مضر خورشید امتحان کرد.

اما توجه داشته باشید که هر چادری برای خودرو مناسب نیست.

 

برای مثال برخی از چادرهای پلاستیکی که در بازار هستند بیشتر باعث صدمه رساندن به رنگ خود می شوند. زیرا این چادرها زبر هستند و هنگام استفاده خط های بیشماری بر بدنه خودرو به یادگار می گذارند.

مشکل دیگری که این چادرهای پلاستیکی دارند این است که با تابش نور مستقیم آفتاب و گرم شدن بر اثر گرما، گازهایی شیمیایی از خود متصاعد می کنند که خود به از بین رفتن رنگ خودرو کمک می کند؛ بنابراین بهتر است از چادرهای دولایه ای استفاده کنید که لایه میانی آنها پنبه ای است.

 

در همین حال با توجه به اینکه در فصل گرم سال گرد و غبار زیادی روی خودرو می نشیند، حواستان باشد که برای تمیز کردن خودروی خود، از دستمال خشک استفاده نکنید.

زیرا کشیدن دستمال خشک روی خودرویی که گرد و غبار زیادی روی آن نشسته است مثل سمباده کشیدن روی رنگ خودرو است و باعث می شود ضخامت رنگ خودرو کمتر و کمتر شود؛ بنابراین برای پاک کردن گرد و غبار حتما از دستمال یا ابر خیس استفاده کنید.

 

جالب است بدانید ضخامت رنگ در خودروهای مختلف بین 80 تا 300 میکرون (یک دهم میلی متر) است که در مدل های مختلف متفاوت است. برای مثال ضخامت رنگ پراید 100 میکرون است، درحالی که ضخامت رنگ خودرویی مانند پورشه 200 تا 300 میکرون است.

بارش باران های اسیدی بر بدنه خودرو

تهدیدهای تمام نشدنی برای رنگ خودرو اما به غیر از تابش مستقیم آفتاب که می تواند موجب از بین رفتن رنگ خودرو شود، موارد دیگری را هم شامل می شود.

برای مثال باران های اسیدی که در شهرهای بزرگ مانند تهران زیاد باریده می شود و روی بدنه خودرو می نشیند یکی از تهدیدهای جدی برای رنگ خودرو است. شیره درختان و فضولات پرندگان هم به دلیل دارا بودن مواد اسیدی می تواند به رنگ خودرو آسیب برساند.

آسیب باران های اسیدی به رنگ خودرو

آسیب فضله پرندگان به رنگ خودرو

برای مثال اگر فضله کبوتر برای مدتی روی بدنه خودرو باقی بماند، بعد از پاک کردن آن از بدنه خودرو خواهید دید که رنگ آن قسمت از بدنه با دیگر قسمت ها فرق خواهد کرد.

بنابراین اگر برای رهایی از نور خورشید خودرو را زیر سایه درخت پارک کردید، حواستان به تبعات آن هم باشد.

آسیب فضله پرندگان به رنگ خودرو

شستشوی خودرو با مواد شوینده

رفتن به کارواش هم یکی دیگر از تهدیدات است که در عین حال که راحتی های زیادی به همراه دارد.

اما در برخی موارد باعث می شود به رنگ خودرو آسیب برسد، اما رابطه کارواش و رنگ خودرو به این بازمی گردد.

که برخی از کارواش ها برای اینکه عملیات شست وشو بهتر انجام شود، حجم زیادی از مواد شوینده را استفاده می کنند که مواد شیمیایی موجود در این شوینده ها باعث کم شدن عمر رنگ خودرو می شود.

اما در نهایت آسیب هایی که برای رنگ خودرو وجود دارد برای رنگ های متالیک بسیار کم اثرتر از رنگ های معمولی است.

زیرا رنگ های متالیک لایه ای از کیلر دارند که مانع آسیب رسیدن به رنگ خودرو می شود.

در کنار شستشوی ماشین، استفاده از وکس برای پولیش یا روکش سرامیکی می توانند یک راه برای مراقبت از رنگ خودرو شما باشد.

سوالی که اکثر مشتریان و دارندگان خودرو با آن مواجه می شوند این است که در مقایسه بین وکس و روکش سرامیکی کدام مورد بهتر است. در ابتدا اجازه دهید تا توضیح مختصری درباره هر یک از این روش ها ارائه دهیم.

وکس خودرو

وکس ماشین چیست؟

وکس ماشین از درخت پالم گرفته می شود. استفاده از وکس برای محافظت از بدنه اتومبیل یک روش رایج است.

تولید کنندگان وکس اتومبیل از ترکیب وکس درخت پالم با موم زنبور و مواد حلّال برای ایجار یک لایه محافظ روی رنگ اتومبیل استفاده می کنند. بسته به نوع وکس و فرمول تهیه آن این نوع وکس می تواند 4 تا 6 هفته یا بیشتر دوام داشته باشد.

وکس ماشین در واقع یک پولیش است که یک لایه ی درخشان روی رنگ ماشین ایجاد می کند و قابل برداشتن و ریموو کردن است.

مطلبی که توصیه می شود بخوانید: نکاتی برای مراقبت از خودرو هنگام شستشو

روکش سرامیکی نانو چیست؟

پوشش سرامیکی در واقع با رنگ اتومبیل پیوند شیمیایی برقرار می کند. این روکش نواقص رنگ اتومبیل را نیز پر کرده و به معنای واقعی کلمه مانند یک زره از رنگ خودرو در مقابل عوامل بیرونی محافظت می کند.

روکش سرامیکی خودرو
روکش سرامیکی در واقع یک پلیمر مایع در مقیاس نانو است. تصویر بالا نشان می دهد که چگونه روکش سرامیکی نانو با سطح رنگ ماشین باند می شود.

قسمت قرمز رنگ نشان دهنده رنگ ماشین است همانطور که می بینید سطح رنگ آنطور که فکر می کنید صاف و یکدست نیست. قسمت خاکستری رنگ نشان دهنده پوشش سرامیکی است.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این روکش شکاف ها را پر می کند و آب، آلودگی و کثیفی ها را می راند. با توجه به اینکه مواد تشکیل دهنده روکش سرامیکی غیر ارگانیک است.

اگر به درستی روی رنگ اتومبیل اعمال شود می تواند تا 5 سال دوام داشته باشد.

وجود این روکش باعث محافظت در برابر اشعه UV، شرایط آب و هوایی بد، سنگ ریزه ها و جاده های نامناسب، فضولات پرندگان، خراشیدگی ها و شن می شود.

این روکش ها سال ها باقی می مانند و با شستشوهای با آب فشار بالا از بین نمی روند.

مطالب مرتبط:

آیا کارواش بخار به رنگ خودرو آسیب می زند؟

نظافت داخل خودرو از مو و بو حیوانات با کارواش بخار

بهترین روش شستشوی شیشه خودرو بدون آسیب دیدن آن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از تخفیفات ویژه پاییزی بهره مند شوید.

کارواش بخار برقی تکفاز