ساعات کاری: همه روزه 8 الی 15
 • با ما تماس بگیرید

  05138437548

 • ارسال پیشنهادات

  steamwash.ir@gmail.com

 • تماس با ما
 تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن با واترجت صنعتی

تخریب بتن با واترجت صنعتی موجب استفاده واترجت به جای پیکور شده. (منظور از پیکور: تمام ابزارهای تخریب بتن و سنگ مکانیکی که بوسیله نیروهای محرکه مختلف از قبیل برق بنزین باد و هیدرولیک کار می کنند پیکور می گویند) در این مقاله تخریب بتن با واترجت و ابزارهای واترجت برای تخریب بتن را خواهید آموخت.

مطالبی که در این مقاله خواهید آموخت شامل:

 • تخریب بتن مسلح با واترجت صنعتی
 • ویژگی تخریب بتن با واترجت صنعتی
 • روش کار واترجت برای تخریب بتن
 • مزایای واترجت صنعتی

تخریب بتن مسلح با واترجت صنعتی

بتن که یکی از پرکاربردترین مصالح در توسعه صنعتی یک کشور به حساب می آید سازه های بتنی کاربردهای متنوع از ساخت حوضچه بتنی تا آسمانخراش ها را در بر می گیرد.

در این میان دلایل متعددی از جمله فرسوده شدن، تغییر نقشه سازه ها، و عیوب بتن مواردی هستند که پیمانکاران را مجبور به تخریب بتن می کنند.

با توجه به حساسیت سازه ها، برای تخریب بتن از تجهیزاتی مثل واترجت صنعتی و چکش برقی هیلتی یا پیکور استفاده می شود. تخریب بتن با واترجت صنعتی به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید و ابزارهای مخصوص تخریب بتن موجب ایجاد کیفیت بهتر هنگام تخریب خواهد شد. در ادامه به ویژگی های تخریب بتن با واترجت صنعتی اشاره می کنیم.

ویژگی تخریب بتن با واترجت صنعتی

عدم ایجاد ترک مویی در سازه

برای تخریب سازه های حساس مثل شمع بتنی، دیوار حامل ساختمان ها، ستون ها، دیواره سدها، پایه و عرشه پل ها هرگز نباید از تجهیزات کوبشی استفاده نمود.

ضربه های ناشی از پیکور یا هیلتی موجب ایجاد ترک مویی و یا ترک های عمیق شده که تاثیر به سزایی در کاهش مقاومت بتون خواهد داشت.

تخریب بتن با واترجت صنعتی به دلیل اینکه ضربه ای به سازه وارد نمی کند و کندن بتون با نفوذ آب پر فشار به داخل منافذ بتن اتفاق می افتد. از دیگر مواردی که تخریب بتن باید با واترجت انجام شود، ترمیم خوردگی بتون و خوردگی میلگردها می باشد.

ترمیم بتن با مسلح دچار خوردگی و زنگ زدگی میلگردها می شود بخشی که توسط کارشناس تشخیص داده می شود همراه است. تمام ناحیه ای که میلگردها دچار زنگ زدگی شده اند باید برداشته شود و مواد اکسید آهن روی میلگردها نیز به طور کامل تمیز شود.

واترجت صنعتی علاوه بر برداشتن بتون بدون ایجاد ترک مویی و بدون آسیب به قسمت های دیگر سازه، موجب زنگ زدگی کامل میلگرد ها شده و سطح براق فلز را برجای می گذارد.

بتن‌ریزی مجدد در سازه ای که توسط واترجت صنعتی تخریب شده است، بسیار به صرفه تر و با کیفیت تر می باشد و موجب پیوند برقرار شدن بهتر بتون جدید با سطح قدیمی می گردد.

عدم آسیب به سنگدانه های بتن

استفاده از پیکور موجب شکسته شدن و خرد شدن سنگدانه ها می شود. هر سنگدانه خود دارای ترکیبات شیمیایی است که در صورت بتن‌ریزی مجدد این ترکیبات، هر چند کم، در فرمول شیمیایی بتون اثر گذاشته و می تواند مقاومت و گیرایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. تخریب بتن با واترجت صنعتی از طریق منافذ ملات سیمان بین سنگدانه ها موجب تکه تکه شدن ملات سفت شده و جدا شدن آنها می شود و به سنگدانه ها آسیب نمی رساند.

این ویژگی موجب شده برای مضرس کردن یا به عبارتی اکسپوز کردن بتون از واتر جت استفاده شود. مضرس کردن بتون با واترجت صنعتی سبب ایجاد ظاهری بسیار زیبا با سنگ های صیقل خورده و دندانه دندانه های منظم می شود. از این روش برای نما سازی سازه های بتنی استفاده می شود.

عدم ایجاد گرد و غبار

یکی از دغدغه های مهم در تخریب بتون در سازه هایی که در نزدیکی مناطق مسکونی و یا در محیط کارگاهی قرار دارند، ایجاد گرد و غبار حاصل از تخریب بتن با پیکور است. در این شرایط نیز واترجت صنعتی به دلیل اینکه هیچ گونه گرد و غباری تولید نمی کند و تنها آلودگی آن بخار آب است، می تواند بهترین گزینه برای تخریب بتن باشد.

هنگام تخریب بتن با واترجت صنعتی کافی است محیط اطراف عملیات محصور شود تا از پرتاب تکه های کنده شده بتون جلوگیری شود. همچنین جهت تخریب بتون در محیط های بسته و با فضای کم، برای جلوگیری از انباشته شدن ذرات آب که مانع دید کافی اپراتور می گردد، کافی است از تهویه هوا و فن برای خروج بخارات آب استفاده شود.

سرعت بالای تخریب بتن

تخریب بتن با ابزارهای مختلفی انجام می پذیرد. شاید سریعترین ابزار تخریب بتون استفاده از مواد منفجره، مواد شیمیایی یا کتراک و حتی ماشین های تخریب نظیر بیل مکانیکی باشد، ولیکن این ابزارها به کل سازه آسیب می رساند و برای سازه هایی استفاده می شود که هیچ حساسیتی نداشته و هدف تخریب کامل آنهاست.

برای سازه هایی که قرار است بخشی از آن تخریب شود و به کل سازه آسیبی نرسد، واترجت صنعتی بهترین و سریعترین گزینه می باشد. استفاده از ابزارهای کمکی مثل مولتی ورکر، جتینگ هلپر و ربات تخریب بتن آکواجت که به دستگاه و سیستم واترجت صنعتی متصل شده و با مکانیزم تسهیلگر خود، عملیات را سرعت می بخشد.

روش کار واترجت برای تخریب بتن

در این روش با استفاده از نفوذ فشار زیاد آب، منافذ سطحی بتن گسترش می یابد و باعث تخریب موضعی بتن می شود. به علت خروج آب از روزنه کوچک دستگاه، آب با سرعت و فشار زیاد در سیمان و سنگدانه ها – به خصوص ریزدانه ها – نفوذ کرده، و این فشار هیدرواستاتیکی ایجاد شده باعث جداشدن سیمان و ریزدانه ها شده و در نتیجه بتن تخریب می شود. بدیهی است در جاهایی که بتن ترک خورده باشد، واترجت در داخل آن نفوذ کرده و سرعت تخریب بتن بالا می رود. این دستگاه لرزشی ایجاد نمی کند و به سطح بتن ضربه وارد نمی کند و در نتیجه هیچگونه آسیب و شکستی در سایر قسمت های بتن به وجود نمی آورد.

مزایای واترجت صنعتی

 • موجود بودن دستگاه ها و تجهیزات جانبی دستگاه در ایران
 • قیمت مناسب نسبت به کارایی
 • پشتیبانی قوی
 • گارانتی و خدمات

نتیجه گیری

به عنوان نتیجه گیری می توان از مزایای مهم تخریب بتن با واترجت را به شرح زیر بیان نمود: عدم ایجاد ترک و آسیب به سازه بتنی – عدم دفرمه کردن میلگرد ها – عدم آسیب به سنگدانه ها – بسیار مناسب برای ترمیم – عدم نیاز به چسب‌بتن برای ترمیم – حذف و شستشوی کامل زنگ زدگی میلگرد ها – عدم ایجاد گرد و خاک در محیط – عدم ایجاد سر و صدای زیاد – عدم نیاز به مواد شیمیایی و آلوده کردن محیط زیست و… دانست.

مقالات مرتبط:

قطعه شویی با بخار

شستشوی کشتی با دستگاه های واترجت و بخارشو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *