لوگو دما بخار

چند چیز که در شغل کارواش باید از آنها دوری کنیم

چند چیز که در شغل کارواش باید از آنها دوری کنیم

بایدها و نبایدهای شغل کارواش

در صنعت کارواش با گذشت زمان شاهد نوآوری هایی بوده ایم که باعث شده شستن ماشین ها بی خطرتر و با آسیب کمتر همراه باشد. اما لزوماً همه کارواش داران از این روش های نوآورانه استفاده نمی کنند.

بسیاری از آنها همچنان به دنبال استفاده کردن از روش های قدیمی و سنتی هستند بدون اینکه به معایب و مضرات این روش ها توجه داشته باشند.

معایب شغل کارواش

شغل کارواش، مانند هر شغل دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه به برخی از معایب این شغل اشاره می‌کنم:

شرایط سخت کاری:

 • کار فیزیکی: کار در کارواش به طور کلی یک کار فیزیکی است و نیاز به ایستادن طولانی مدت، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین دارد. این امر می‌تواند باعث خستگی و درد عضلانی شود.
 • کار در محیط خیس: کارگران کارواش دائماً در معرض آب و مواد شوینده هستند که می‌تواند باعث خیس شدن لباس‌ها و ایجاد ناراحتی شود.
 • کار در گرما و سرما: کار در کارواش ممکن است در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند گرما یا سرمای شدید انجام شود.

محیط نامناسب:

 • تماس با مواد شیمیایی: کارگران کارواش در معرض مواد شوینده و پاک‌کننده‌های شیمیایی هستند که می‌توانند برای سلامتی مضر باشند.
 • بوی نامطبوع: در کارواش‌ها به دلیل استفاده از مواد شوینده و بخارات آب، بوی نامطبوعی وجود دارد که می‌تواند آزاردهنده باشد.
 • سروصدای زیاد: در کارواش‌ها به دلیل استفاده از دستگاه‌های مختلف، سروصدای زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث آزار گوش و سردرد شود.

مشکلات شغلی:

 • درآمد کم: در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر، درآمد کارگران کارواش به طور کلی پایین است.
 • عدم امنیت شغلی: کارگران کارواش غالباً به صورت موقت یا پاره‌وقت استخدام می‌شوند و امنیت شغلی پایینی دارند.
 • عدم امکان ارتقای شغلی: فرصت‌های ارتقای شغلی در کارواش محدود است.

البته، شغل کارواش مزایایی نیز دارد، از جمله:

 • نیاز به مهارت و تحصیلات خاص ندارد: برای کار در کارواش به مهارت و تحصیلات خاصی نیاز نیست و افراد با سطوح مختلف تحصیلات می‌توانند در این شغل مشغول به کار شوند.
 • شغل مستقیمی است: کارواش‌ها به طور مستقیم با مشتریان سروکار دارند و این امر می‌تواند برای برخی افراد جذاب باشد.
 • فرصتی برای یادگیری مهارت‌های جدید: در کارواش می‌توان مهارت‌های جدیدی مانند کار با دستگاه‌های مختلف و استفاده از مواد شوینده را یاد گرفت.

نکاتی برای کاهش معایب شغل کارواش:

 • استفاده از تجهیزات ایمنی: استفاده از دستکش، ماسک و عینک محافظ می‌تواند از شما در برابر مواد شیمیایی و آلودگی‌ها محافظت کند.
 • انجام حرکات کششی: انجام حرکات کششی قبل و بعد از کار می‌تواند از خستگی و درد عضلانی جلوگیری کند.
 • نوشیدن آب کافی: نوشیدن آب کافی می‌تواند از کم آبی بدن در اثر کار در محیط خیس جلوگیری کند.
 • استفاده از لباس مناسب: استفاده از لباس‌های ضد آب و گرم می‌تواند شما را در برابر شرایط نامناسب آب و هوایی محافظت کند.

با رعایت این نکات می‌توانید تا حدی از معایب شغل کارواش بکاهید.

دستگاه های کارواش بخار بسیاری از معایب شغل کارواش را برطرف کرده است


کارواش بخار سوپر استیم
کارواش بخار فوری

بخارشوی بویلری
دیگ بخار کارواش

دیگ بخار برقی 9کیلو وات
دستگاه بخار برقی

جت پرشر آبداغ
جت پرشر آبداغ کارواش

کارواش بخار یکی از روش های نوین در صنعت کارواش است که با بهره گیری از بخار (تر و خشک)، بدون تماس فیزیکی با سطوح ماشین می تواند کمترین آسیب و بهترین نتیجه را برای شستشوی ماشین داشته باشد.

در اینجا می خواهیم شما را با مواردی آشنا کنیم که در این صنعت باید از آنها دوری کنید.

1-استفاده از مواد شوینده نامناسب و غیراستاندارد

مواد شوینده نامناسب وغیراستاندارد

استفاده از موادی مثل جرم گیرها، شامپوها و صابون ها برای شستشوی ماشین در صورتی که اصولی استفاده نشوند و یا مکرراً مورد استفاده قرار گیرند باعث صدمه به سطوح و قطعات ماشین می شوند.

مثلا باعث می شوند رنگ ماشین مات شود یا عمر مفید آن کم شود یا باعث خوردگی و اکسید شدن می شوند.

در واقع اپراتور کارواش اگر خواهان استفاده از مواد شوینده در شستن ماشین است، باید مهارت کافی در استفاده از آنها داشته باشد.

یعنی علاوه بر استفاده از مواد مناسب و استاندارد برای شستشوی ماشین، باید بداند که به چه میزان و در چه شرایطی از آنها استفاده کند.

اما روش هایی بهتر و ایمن تر برای پاک کردن خاک و آلودگی از ماشین وجود دارد و آن هم استفاده از بخار برای شستشوی ماشین است.

با استفاده از بخار، شما این مشکلات را برای انتخاب و استفاده از مواد شوینده نخواهید داشت. زیرا بسیاری از آلودگی ها تنها با استفاده از بخار، بدون مواد شوینده جانبی، قابل برطرف کردن هستند.

مطلب پیشنهادی: 3 فایده عدم استفاده از مواد شیمیایی در کارواش بخار

2-استفاده از روش های شستشوی تماسی و غیردستی

شستشوی اتوماتیک کارواش، سیستم مناسبی برای شستشوی ماشین نیست و می تواند روش خشنی باشد زیرا حتی برس های نایلونی و پارچه ها نیز می توانند به سطوح ماشین صدمه بزنند. در حالت سنتی شستشو با دست بهترین و ایمن ترین روش برای شستشوی ماشین است.

شستشو با دست نه تنها به رنگ ماشین صدمه نمی زند بلکه باعث می شود اپراتور بتواند نقاطی که در حالت شستشوی اتوماتیک دسترسی به آنها سخت است و یا ممکن است از چشم دور بماند را هم تمیز کند.

اما همچنان ایجاد تماس با سطوح می تواند آسیب رسان باشد.

در شستشو با بخار شما این امکان را دارید تا بدون دخالت دست و تماس فیزیکی خشن، سطوح ماشین را تمیز کنید و به تمام قسمت های ماشین دسترسی داشته باشد.

بنابراین شستشو با بخار همچنان می تواند یک روش عالی برای ماشین شما باشد.

3-استفاده از ابزارهای نامناسب در شستشو

بعضی از کارواش داران تمایل دارند به جای اینکه از دستمال های میکروفیبر که مناسب سطوح ماشین هستند، از وسایلی مثل دستمال کاغذی، حوله و پارچه های معمولی برای خشک کردن سطوح ماشین استفاده کنند.

این عامل باعث می شود بعد از خشک کردن رد دستمال روی سطوح قابل مشاهده باشد. از طرفی برخی از کارواش داران از ابزارهای نامناسبی برای شستشو استفاده می کنند که منجر به سایش سطح و خش خوردگی می شود.

brush

نکته مهم دیگر اینکه خیلی از کارواش داران در شستشوی تایر و چرخ ها که از قسمت های بسیار مهم ماشین است، از ابزار و مواد درستی استفاده نمی کنند. چرخ ها باید حتما با برس های مخصوص و خیلی نرم تمیز شوند تا به فلز آن آسیب وارد نشود. این موارد در توشویی ماشین ها هم دیده می شود.

بنابراین همواره سعی کنید تا از کارواش دارانی که از ابزارهای نامناسب استفاده می کنند دوری کنید. استفاده از کارواش بخار این مزیت را به شما می دهد که با حداقل ابزار و تماس فیزیکی قادر به شستشوی ماشین باشید.

مطلب پیشنهادی : رمز و راز موفقیت در کارواش بخار

4-دریافت هزینه زیاد از مشتری

cost هزینه زیاد

این موضوع، مسئله ای نیست که به ماشین یا محیط زیست آسیبی وارد کند اما ما اعتقاد داریم که این مسئله یک فاکتور مهم برای انتخاب یک کارواش مناسب است.

کارواش دارانی که صادق نیستند همواره از مشتریان خود پولی بیشتر از آنچه که باید، دریافت می کنند. همواره مشتری با پرسیدن سوال هایی می تواند متوجه شود آیا خدمات و هزینه های شما با هم هماهنگی دارد یا خیر.

بنابراین همواره سعی کنید خدمات خود را صادقانه به مشتریان ارائه کنید.

قیمت سود و درآمد کارواش بخار

به طور کلی کارواش دارانی که از روش های نادرست استفاده می کنند، مدت زیادی در بازار دوام نخواهند آورد زیرا همواره مشتریان هستند که تعیین می کنند چه کسی در این حرفه ماندگار خواهد بود.

مشتریان امروزه با آگاهی و دانشی که دارند می توانند عملکرد و توانایی شما را تحلیل کنند. بنابراین اگر به دنبال ورود به این حرفه و ماندگاری در آن هستید باید سعی کنید جزء این چهار گروه نباشید.

10 مشکل که در زمان راه اندازی کارواش بخار با آن مواجه خواهید شد

 

افراد زیادی ممکن است در فکر راه اندازی کارواش باشند. درآمد بالای کارواش در مقایسه با هزینه های اولیه باعث تمایل جویندگان کار و مخصوصا جوانان شده است.

در بین انواع مختلف کارواش، بخارشویی مزایای ویژه ای دارد که موجب اقبال زیاد مشتریان شده و به همین دلیل خرید دستگاه کارواش بخار در بین گزینه های اصلی افراد مشتاق راه اندازی کارواش قرار می گیرد.

اما مانند هر شغل دیگری کسانی که قصد راه اندازی کارواش دارند در مراحل ابتدای کار با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. مشکلات راه اندازی کارواش مخصوصا برای کسانیکه قصد افتتاح کارواش بخار دارند بدلیل جدید بودن این حرفه به نسبت کارواش سنتی بیشتر است.

صنایع دما بخار مشهد با توجه به اینکه یکی از تولیدکنندگان مطرح کارواش بخار در سطح کشور است هر روز با تماس های مکرر افرادی که قصد راه اندازی کارواش بخار دارند مواجه می باشد.

طی این تماس ها برخی مسائل که بیشتر کسانی که قصد راه اندازی کارواش بخار دارند با آن مواجه هستند مشخص شده که در این مطلب به شما ارائه خواهد شد.

اگر شما هم قصد راه اندازی کارواش بخار دارید مطالعه این مقاله می تواند به شما چشم انداز روشنی از تمام موانع پیش رویتان بدهد تا بتوانید با اطلاع کامل از آنها و یافتن راه حل مناسب برای هر کدام گام های اولیه راه اندازی کارواش بخار را با اطمینان بیشتری بردارید.

 

مطلب پیشنهادی: مراحل راه اندازی کارواش بخار

 

1- بالا بودن هزینه های تهیه مکان مناسب برای راه اندازی کارواش بخار

مشکل راه اندازی کارواش بخار

هزینه مکان یکی از اصلی ترین هزینه های راه اندازی کارواش می باشد. انتخاب مکان مناسب می تواند تاثیر زیادی در درآمد کارواش داشته باشد.

مکانی که دسترسی مشتریان به آن راحت باشد، فضای داخل آن برای رفت و امد خودروهای مختلف مناسب بوده و بتوان در آن جایگاه های ویژه برای عملیات مختلف کارواش مثل روشویی، توشویی و موتورشویی خودرو تعریف نمود. بدیهی است تهیه همچین مکانی هزینه بر می باشد.

 

2-گرفتن بازخورد منفی در تحقیقات و صرف نظر کردن از کارواش بخار

مواجه با مشکل در راه اندازی کارواش

ممکن است در ابتدای راه از کسانی که قبلا کارواش بخار راه اندازی نموده اند تحقیقات انجام شود.

اما بعضی افراد به دلیل استفاده از دستگاه های بی کیفیت و قدیمی و یا نداشتن تخصص در استفاده از بخار بازخورد خوبی به شما ندهند، این امر نباید سبب نا امیدی شما گردد چون شما می توانید با خرید دستگاه های با کیفیت و دریافت آموزش به یکی از موفق ترین افراد در این حوزه تبدیل شوید.

 

مطلب پیشنهادی: راهنمای راه اندازی و خرید کارواش بخار

 

3-کمبود سرمایه اولیه و صرف نظر از راه اندازی

کمبود سرمایه در راه اندازی کارواش بخار

هرچند سرمایه اولیه راه اندازی کارواش به نسبت خیلی مشاغل دیگر پایین تر است اما باز هم همین هزینه اندک در گام نخست برای بسیاری افراد مخصوصا جوانان تازه کار زیاد به نظر می رسد. پس قبل از انجام هر کاری در زمینه راه اندازی کارواش باید فکر هزینه های آن باشیم.

4- نداشتن شریک برای گشایش کارواش

در شروع هر کاری یک دوست و شریک که در همه شرایط کمک شخص باشد مطمئنا روند راه اندازی آن کار برای وی ساده تر خواهد شد و در تامین هزینه ها و انجام کارها مشکل کمتری خواهد داشت. اما باید در انتخاب شریک مناسب دقت کافی نمود.

نداشتن شریک برای گشایش کارواش

5- درست نشدن وام برای خرید دستگاه کارواش بخار

خیلی از متقاضیان خرید دستگاه کارواش بخار بدنبال اخذ وام از موسسات مالی و اعتباری هستند. اما فرآیند طولانی دریافت وام ممکن است این افراد را از خرید دستگاه منصرف نماید. استفاده از راه های جایگزین می تواند تا حدی این مشکل را حل کند.

 

6- ندادن مجوز

برای گشایش مکانی به عنوان کارواش در هر شهری باید از شهرداری همان شهر مجوزهای لازم اخذ شود. در صورتی که مکان مورد نظر شما شرایط اخذ مجوز راه اندازی کارواش نداشته باشد چاره ای جز اینکه به نحوی این شرایط فراهم شود، ندارید.

البته در مورد کارواش بخار بدلیل اینکه مصرف آب پایینی دارد و همچنین فاضلاب زیادی تولید نمی کند گرفتن این مجوز ساده تر است.

سروصدای ناشی از دیگ بخار مشکل دیگری است که ممکن است باعث نارضایتی همسایگان کارواش شده و علی الخصوص در صورتی که محل کارواش در منطقه مسکونی باشد امکان لغو مجوز نیز با شکایت همسایگان وجود دارد.

برای رفع این مشکل صنایع دما بخار مشهد دستگاه کارواش بخار ژنراتوری با قابلیت تولید بخار فوری را ارائه نموده که علاوه بر ویژگی های ممتاز زیادی که دارد کمترین سروصدای محیطی را ایجاد می کند.

 

مطلب پیشنهادی: ویژگی ها و مزایای دستگاه کارواش بخار ژنراتوری 

مشاوره حرفه کارواش: 7 دلیل اینکه دستگاه کارواش بخار باید بهترین دوست شما باشد!

7- ندادن امتیاز گاز

در این خصوص می توانید به جای گاز از دستگاه گازوییلی یا برقی استفاده کنید. استفاده از انشعاب غیر مجاز گاز علاوه بر اینکه غیر قانونی است ممکن است خطرات زیادی نیز به همراه داشته باشد.

نداشتن مجوز راه اندازی کارواش بخار

8- تعداد کم مشتری در ابتدای راه اندازی و صرفنظر از کارواش بخار

مانند هر شغل دیگری یک مرکز کارواش هم تا زمانی که به بازدهی مناسب برسد مدتی طول خواهد کشید و به همین دلیل کارواش داران ممکن است از ادامه کار و تجهیز کسب و کارشان به دستگاه های جدید مانند کارواش بخار صرف نظر کنند.

برای یافتن مشتریان بیشتر و جدیدتر نیاز به استفاده از راه های تبلیغاتی مناسب و ارائه خدمات با کیفیت دارید. مطمئن باشید در صورت انجام کار به نحو احسن بعد از مدتی مشتریان زیادی به کارواش شما خواهند آمد.

 

9- اتمام سرمایه بدلیل هزینه های بالای راه اندازی و صرفنظر از کارواش بخار

احتمال دارد در زمان راه اندازی کارواش کل سرمایه صرف هزینه هایی مثل تامین و تجهیز مکان و نیروی انسانی شود. در نتیجه فرد از خرید دستگاه کارواش بخار صرف نظر نماید.

اما در نظر گرفتن این نکته که با خرید دستگاه کارواش بخار درآمد اولیه با سرعت بالا خواهد رفت می تواند در تصمیم شما تغییر ایجاد نماید.

همچنین در نظر داشته باشید که دستگاه کارواش بخار ژنراتوری قابلیت سه کاره بودن یعنی بخار خشک و بخار مرطوب و همچنین آب داغ پرفشار را دارد.

یعنی با خرید یک دستگاه کارواش بخار سه کاره می توانید فعلا از خرید دستگاه واترجت صرف نظر نمایید.

10- نداشتن نیروی انسانی کافی و صرف نظر از کارواش بخار

مشکل دیگر راه اندازی کارواش بخار، نبود نیروی انسانی مناسب است. نیروی انسانی یکی از مهم ترین نیازهای شروع هر کاری است. در صورت نداشتن کارکنان لایق هر کسب و کاری با شکست مواجه خواهد شد.

در مورد کارواش پیدا کردن نیروی کار به مراتب ساده تر از بقیه مشاغل است. چون انجام این کار نیاز به تخصص و دانش فنی آنچنانی ندارد و مقداری تجربه می تواند برای شروع بسیار مناسب باشد.

نداشتن نیروی انسانی کافی در راه اندازی کارواش بخار

نتیجه گیری و پیداکردن راه حل

راه اندازی کارواش بخار و موفقیت در آن مانند هر کسب و کار نوپایی نیاز به گذشت زمان و طی کردن مشکلات دارد.

در صورتی که فرد آمادگی روبرو شدن با مشکلات را نداشته باشد در هیچ شغلی نمی‌تواند به موفقیت برسد.

شما می توانید با خرید یک دستگاه مناسب، در زمان راه اندازی کارواش بخار دغدغه های کمتری داشته باشید.

مطالب پیشنهادی: مقایسه هزینه و سود انواع مختلف کارواش

کارواش بخار فوری ژنراتوری

برای دریافت راهنمایی در خصوص عملکرد دستگاه های کارواش بخار ژنراتوری با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس : 09306333410 – 05138437548

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.