لوگو دما بخار

مقایسه هزینه و سود انواع مختلف کارواش

مقایسه هزینه و سود انواع مختلف کارواش

در این مطلب ما سعی داریم هزینه و سود انواع کارواش ها را مقایسه کنیم. پس با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید. هزینه اولیه راه اندازی کارواش بخار شامل خرید یا اجاره محل و تامین تجهیزات اولیه کارواش باشد. بطور کلی می توان گفت کارواش یک کسب و کار پرسود و با درآمد عالی است.

به دلیل اینکه درآمد ماهانه به نسبت خرج های جاری کارواش مقدار قابل توجهی می باشد. البته هزینه و سود انواع کارواش ها به عوامل متعددی بستگی دارد:

 1. محل قرار گرفتن کارواش
 2. شهری که کارواش در آن مستقر است
 3. نوع کارواش که می تواند از نوع کارواش سنتی
 4. کارواش اتوماتیک کارواش نانو یا کارواش بخار باشد
 5. توانایی پرسنل کارواش
 6.  تبلیغات مناسب همگی در, درآمد کارواش تاثیر مستقیم دارند
 7. مورد مهم و تاثیرگذار دیگر شیوه ارائه خدمات کارواش است که میتواند بصورت ثابت در محل کارواش یا کارواش سیار و در محل مشتری باشد

هزینه و سود انواع مختلف کارواش

اگر بخواهیم هزینه و سود انواع کارواش ها را با هم مقایسه نماییم حداقل چهار فاکتور اساسی را باید در نظر بگیریم:

 • هزینه راه اندازی و تجهیز اولیه کارواش
 • هزینه حقوق و آموزش پرسنل کارواش

پرسنل کارواش با مشتریان ارتباط مستقیم دارند پس باید افرادی دارای روابط عمومی بالا و دارای مهارت های ارتباطی مناسب باشند تا مشتریان دائمی برای کارواش ایجاد شود. از طرف دیگر استفاده از تکنولوژی روز به شدت در بین افراد گسترش یافته و در حال حاضر خیلی از مشاغل مشتریان وفادار خود را از طریق تبلیغات در فضای مجازی از جمله شبکه های اجتماعی جذب می کنند. بنابراین لازم است آموزش های لازم در حین کار به افراد شاغل در مجموعه کارواش داده شود.

 • هزینه آب و برق و انرژی و دفع فاضلاب
 • هزینه بروزرسانی و تعمیر دستگاه های مورد نیاز و خرید مایحتاج روزانه کارواش از قبیل مواد شوینده

 مزایای کارواش بخار و مقایسه انواع مختلف کارواش

سود انواع کارواش ها

هزینه و سود کارواش سنتی

هرکدام از انواع کارواش مزایا و معایبی دارند. کارواش سنتی تجهیزات کمی نیاز دارد بنابراین هزینه خرید دستگاه های کارواش به شدت کاهش می یابد اما در این روش آب بسیار زیادی مصرف می شود. مقدار آب مورد نیاز برای شستشوی هر خودرو حدود 70 تا 100 لیتر می باشد.

اگر به طور میانگین تعداد 25 نفر مشتری به کارواش مراجعه نمایند. علاوه بر اینکه حدود 2000 تا 2500 لیتر آب روزانه مصرف می شود همان مقدار فاضلاب نیز تولید می گردد. دفع فاضلاب کارواش نیز یکی از معضلات اساسی کارواش سنتی می باشد. به دلیل اینکه پس آب کارواش حاوی مواد شوینده شیمیایی است هزینه های دفع فاضلاب توسط شهرداری بدلیل عوارض خاص فاضلاب شیمیایی بالاتر است.

مصرف بالای آب در کارواش سنتی
علاوه بر موارد گفته شده اساس کار کارواش سنتی بر عهده پرسنل است. تعداد نیروها و مهارت آنها تاثیر مستقیمی در درآمد کارواش دارد. اگر تعداد مشتریان کارواش زیاد باشد نیاز است تا نیروهای بیشتری استخدام شوند.

هزینه و سود کارواش اتوماتیک

در مقابل کارواش سنتی می توان کارواش اتوماتیک را نام برد. این نوع کارواش کلا بر پایه دستگاه فعال است و پرسنل هیچگونه دخالتی در شستشو ندارند. بنابراین تعداد افراد شاغل در آن کمتر از کارواش سنتی است.

اما در مقابل دستگاه های کارواش اتوماتیک بسیار گران هستند و هزینه خرید و نگهداری بالایی دارند.کارواش اتوماتیک مانند کارواش سنتی مصرف آب بالایی هم دارد و در نتیجه فاضلاب تولیدی نیز به همان نسبت قابل توجه می باشد. نگرانی در مورد مصرف آب به حدی است که در برخی شهرهای بزرگ شهرداری برای دادن مجوز جدید کارواش به شدت سختگیری می کند.هزینه قبض آب کارواش اتومات هم گاهی سرسام آور است.

بررسی هزینه و سود کارواش اتوماتیک
با توجه به اینکه دستگاه کارواش اتوماتیک برقی می باشند و تهیه آب گرم مورد نیاز نیز بوسیله سوخت هایی نظیر گاز، گازوئیل یا برق انجام می شود. بدلیل نیاز بالا به تولید آب گرم هزینه حامل های انرژی هم در این نوع کارواش بالاست.

هزینه و سود کارواش نانو

کارواش نانو یکی از روش های نوین کارواش می باشد. غالبا در تبلیغات این نوع کارواش به صورت کارواش بدون آب معرفی می شود. اما در حقیقت برای تمیز کردن کثیفی های زیاد نیاز به شستشو با آب است. خرید مواد شیمیایی نانو را می توان اصلی ترین هزینه این نوع کارواش دانست که علی رغم مبلغ بالا در مقایسه با دیگر کارواش ها ناچیز است. این نوع کارواش مصرف آب بسیار پایین دارد.

تفاوت کارواش نانو با کارواش معمولی

 

اما ایرادات اساسی هم به آن وارد است مواد نانو بر روی رنگ خودرو تاثیر مخرب دارند و خیلی از افراد به همین دلیل علاقه ای به استفاده طولانی مدت از آن ندارند. مورد دیگر این است که اساسا نمی توان کارواش نانو را یک روش مستقل شستشوی خودرو دانست. در این روش کثیفی های خودرو فقط تمیز می شوند و برای قسمت هایی که نیاز به شستشو وجود داشته باشد لازم است از یکی از روش های دیگر استفاده شود.

هزینه و سود کارواش بخار

کارواش بخار یکی از روش های تقریبا جدید و مدرن در بین انواع مدل های کارواش می باشد که در سال های اخیر رشد خوبی داشته است. مشتریان کارواش هر روز بیشتر با مزایای کارواش و کیفیت شستشوی بالای آن آشنا می شوند و این خود سهم بسزایی در افزایش سود و در آمد کارواش بخار دارد.

سود و درامد کارواش بخار

تنها هزینه قابل توجه کارواش بخار هزینه خرید دستگاه بخارشوی کارواش در ابتدای راه اندازی می باشد. خرید مدل های مختلف دستگاه می تواند هزینه ای بین 15 تا 25 میلیون تومان در بر داشته باشد که در مقایسه با خرید دستگاه کارواش اتومات بسیار پایین تر است. برای هزینه متعادل در این بخش باید با توجه به تعداد مشتریان معمول کارواش نیز توجه نمود.

سود کارواش بخار
مصرف آب در کارواش بخار به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. برای شستشوی هر خودرو به طور متوسط 3 تا 5 لیتر آب مورد نیاز است. این مقدار آب در مقایسه با مصرف آب در کارواش سنتی و اتوماتیک صرفه جویی خوبی به شمار می رود.

مزیت دیگری که مصرف آب پایین دارد تولید فاضلاب کم است. اصولا کارواش بخار خشک بدلیل رطوبت بسیار کم بخارخشک (حدود 5 درصد) فاضلاب تولید نمی کند. با توجه به عدم نیاز به مواد شوینده شیمیایی در کارواش بخار در صورت استفاده از بخار تر نیز علاوه بر اینکه فاضلاب تولیدی بسیار کمتر از روش های دیگر است عاری از هرگونه مواد محلول شیمیایی.

انتخاب و خرید بهترین کارواش بخار

با توجه به موارد ذکر شده هزینه آب و فاضلاب در کارواش بخار به شدت کاهش پیدا می کند. کیفیت تمیزی در کارواش بخار همانند کارواش نانو بسیار بالاست بخار به منافذ سطح مورد شستشو نفوذ کرده و تمیزی حداکثری و نانومتری به وجود می آورد با این تفاوت که بخار بر خلاف مواد نانو کارواش بخار هیچ گونه آسیبی به رنگ خودرو وارد نمی کند.

درآمد کارواش بخار

هر چند درآمد کارواش‌ها تابع عوامل متعددی از جمله شهر محل احداث کارواش بخار، موقعیت کارواش بخار در شهر، تعداد کارواش هایی که به عنوان رقیب در اطراف وجود دارند، متراژ محل مورد نظر برای کارواش، ارزش منطقه ای محل و دسترسی به حامل های انرژی از قبیل آب و برق و گاز یا گازوئیل همگی در درآمد کارواش بخار تاثیر دارند.

با توجه به بررسی های میدانی از بین مشتریان کارواش بخار دما بخار به این صورت است:

 • هزینه سرویس روشویی بخار به قیمت روز حداقل 30 هزار تومان
 • هزینه توشویی حدود 150 تومان که با توجه به مدل ماشین گاهی به ارقامی حدود 300 هزار تومان هم می رسد
 • هزینه موتورشویی هم بین 70 تا 100 هزارتومان می باشد

با توجه به اینکه توشویی و روشویی از جمله سرویس هایی است که با بخار به بهترین وجه انجام می شود مشتریان خاص خود را دارد. از طرف دیگر هزینه کارواش بخار بسیار پایین است در نتیجه استفاده از کارواش بخار سود قابل توجهی دارد.

درامد کارواش سیار

سه عامل مهم درآمد بیشتر کارواش بخار

1- ارائه خدمات با قیمت های بالا

خدمات ارائه شده در کارواش های بخار به دلیل موفقیت در کسب رضایت مشتریان از جهت کیفیت توانسته برای کارواش داران درآمدهای بسیار بالایی ایجاد کند. به عنوان مثال 300 هزار تومان جهت خدمات صفرشویی (در شهرهای بزرگ) و 120 هزار تومان داخل شویی را می توان ذکر کرد.

در آمد کارواش بخار

پیشنهادی : درآمد کارواش بخار چگونه است؟

 2- منحصربفرد بودن خدمات بخار

با توجه به اندک بودن ارائه دهندگان خدمات کارواش بخار در شهرها ارائه این خدمات برای ارائه دهنده بصورت انحصاری می باشد.

 3- کلاس کاری بالاتر با کارواش بخار

کلاس کار ارائه دهندگان کارواش بخار بسیار فراتر از کارواش های عادی و سنتی است به حدی که حتی از دارندگان کارواش های اتومات نیز به دلیل جدید بودن تکنولوژی، بالاتر می باشد. لذا جذب مشتریان با کلاس تر در این حرفه باعث افزایش درآمد بیشتر شده است.

علاوه برآن شما با داشتن کمترین سرمایه می توانید شروع به راه اندازی شغل کارواش بخار کنید. حتما لازم نیست مکان خاصی برای کار داشته باشید با داشتن یک خودرو و یک دستگاه کارواش سیار می توانید به صورت سیار کار کنید.

دستگاه های شستشو با بخار به غیر از کارواش می تواند در سایر زمینه ها مثل فرش شویی، خدمات نظافتی، قطعه شویی و … به کار گرفته شود.

۱ نظر

 • کاش تاریخ نگارش مقاله رو
  می‌نوشتین تا مشخص بشه قیمت
  ها واسه چه زمانی هست و از طرفی
  سابقه شما مشخص میشه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.