لوگو دما بخار

ویژگی های بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار برای نتیجه مناسب کدام هستند ؟

ویژگی های بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار برای نتیجه مناسب کدام هستند ؟

ویژگی های بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار برای نتیجه مناسب کدام هستند ؟دستگاه کارواش بخار باید بتواند مقدار کافی بخار با فشار مناسب تولید نماید. همچنین دمای بخار تولیدی نیز اهمیت زیادی دارد. باید بخار حرارت مناسبی داشته باشد.

بخار باید بدون هوا و گازهای غیر کنداکس باشد. همچنین آب مورد استفاده باید کاملا تمیز باشد تا بخار بدون آلودگی تولید شود و تا حد امکان رطوبت بخار کم باشد.

در ادامه هر کدام از این موارد بصورت جزیی توضیح داده خواهد شد.

  • تولید مقدار مناسب بخار

بخار تولیدی توسط دستگاه کارواش بخار باید اندازه مناسبی داشته باشد و به مقدار مناسب تامین شود تا حرارت و قدرت کافی برای شستشو داشته باشد.

اگر جریان بخار تولیدی بیشتر از اندازه معمولی باشد باعث هدر رفت انرژی و بالا بودن مصرف سوخت می گردد. در صورت کم بودن مقدار بخار نیز از کیفیت بخار کاسته خواهد شد.

بنابراین باید دبی بخار را بصورت دقیق محاسبه نموده و اندازه لوله‌ها به‌خوبی مشخص شوند.

ویژگی های بخار تولیدی دستگاه کارواش بخار

  • تولید بخار با فشار و دمای مناسب

دستگاه کارواش بخار باید بتواند بخاری با فشار و دمای مناسب تولید نماید، بخار با درجه حرارت مناسب که فشار خوبی داشته باشد می تواند به‌ راحتی انواع لکه ها را از سطوح مختلف و بخش های گوناگون خودرو به خوبی تمیز نماید و با نفوذ به جرم خودرو آلودگی های موجود را بطور عمقی از بین ببرد، در نتیجه بعد از شستشو رنگ خودرو جلای خوبی پیدا می کند.

دما و فشار پایین‌تر از حد مجاز باعث افت نتیجه شستشو خواهد شد و همچنین بالا بودن آنها از حد مجاز ممکن است به خودروی مورد شستشو آسیب برساند.

مطلب پیشنهادی: اهمیت کیفیت آب بر عملکرد کارواش بخار

  • عدم وجود هوا در بخار تولیدی

دستگاه کارواش بخار باید قابلیت تخلیه هوای داخل لوله ها را داشته باشد. درهنگام راه اندازی کارواش بخار، لوله ها و تجهیزات آن پر از هوا است.

همچنین اگر قبل از خاموشی سیستم، کل مجموعه پر از بخار باشد به دلیل سرد شدن لوله ها و تشکیل کندانس، خلاء نسبی ایجاد شده و هوا بداخل لوله ها وارد خواهد شد. به همین دلیل از تله بخار در دستگاه استفاده می شود.

این تله های بخار باید بتوانند بصورت درست هوای داخل دستگاه را تخلیه نمایند. همچنین در خروجی بخار از شیرهای اتوماتیک هواگیر معمولا استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی:رمز و راز موفقیت در کارواش بخار

  • منابع دیگر نفوذ هوا به داخل سیستم بخار و کندانس

یکی از راه های دیگر ورود هوا به داخل دستگاه از طریق آب ورودی دستگاه است.همیشه مقداری هوا می‌تواند داخل آب به صورت محلول وجود داشته باشد.

یعنی همیشه مقداری اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن درون آب وجود دارد که با جوشیدن آزاد شده و به سیستم توزیع بخار وارد می شود.

وجود هوا در انتهای مسیر بخار همانند یک عایق در برابر جابجایی حرارت و گرما عمل خواهد کرد.با توجه به اصول علم فیزیک اگر داخل بخار هوا مخلوط شده باشد، درجه حرارت کاهش پیدا می‌کند.

وجود هوا در بخار موجب کاهش درجه حرارت می گردد. فشار کلی مخلوطی از گازها، برابر با فشار جزئی تک تک گازهای تشکیل دهنده مخلوط می باشد.

بعنوان مثال اگر از کارواش بخار به‌ منظور از بین بردن باکتری ها و میکروب ها در سطوح داخلی خودرو بخواهیم استفاده کنیم، حداقل دمای خاصی مورد نیاز است. همینطور برای پالیش خودرو لازم است بخار دما مناسبی داشته باشد.

  • پاکیزه بودن بخار

وجود رسوب داخل دیگ بخار و سطح داخلی لوله دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل وجود زنگ زدگی در دیگ بخارهای قدیمی و یا وجود رسوب کربناتی در اثر سختی و سنگینی آب محل می باشد.

نا خالصی های دیگری که ممکن است در داخل سیستم بخار به چشم بخورد، براده های جوشکاری باقی مانده یا خرده های فلز بجا مانده بعد از عملیات نصب سیستم می باشد.

مجموع این رسوبات و ناخالصی ها علاوه بر اینکه به خود دستگاه آسیب می رسانند، باعث افت درجه حرارت بخار تولیدی خواهد شد. همچنین بعد از شستشو توسط کارواش بخار بر روی بدنه و شیشه خودرو لکه های رسوبی تشکیل خواهد شد.

برای رفع این مشکلات قبل از دستگاه کارواش بخار از سختی گیر استفاده می شود. همچنین لازم است قبل از هر کدام از بخش های حساس داخلی کارواش بخار یک صافی نصب شود تا اگر در حین کار دستگاه شی خارجی به هر علت وارد دستگاه شد آسیبی به قسمت های مختلف وارد نشود.

دلیل ورود این رسوب ها می تواند هریک از موارد زیر باشد:

  • عدم کارکردن درست دستگاه تولید کننده بخار و وارد شدن آب به داخل بخار
  • عدم استفاده از دستگاه سختی یگر مناسب یا عملکرد نادرست

مطلب پیشنهادی: کدام مدل دستگاه کارواش بخار مناسب شماست؟

  • رطوبت هرچه کمتر بخار(خشکی بخار)

درصورتی که در ساختمان دستگاه کارواش بخار مشکلی وجود داشته باشد در نتیجه عملکرد نامناسب دستگاه قطرات آب وارد بخار تولیدی خواهد شد.

همچنین ذرات دیگری از قبیل کف و مواد شیمیائی داخل آب دیگ نیز وارد بخار خروجی می شود و با تجمع در لوله ها و تجهیزات مصرف کننده منجر به کاهش راندمان دستگاه کارواش بخار خواهند شد.

اگر در بخار تولیدی قطرات آب موجود باشد، آنتالپی واقعی کم می شود و در نتیجه در جداره لوله ها و سطوح انتقال حرارت رسوب بیشتری تشکیل خواهد شد.

ذرات آب ورودی با بخار، مقاومت حرارتی لایه کندانس در سطوح انتقال حرارت را افزایش می دهد و مانع دیگری را در برابر انتقال حرارت تشکیل می دهند.

با نصب سپریتور یا جداکننده بخار میتوان هرگونه رطوبت در بخار ورودی و یا کندانس در زیر سطح لوله را تفکیک نمود. در نتیجه بخار خروجی خشکی مورد نظر را خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر ازکارواش بخار مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید:

چرا کارواش بخار؟

عوامل موثر در بالا بردن کیفیت شستشو با کارواش بخار

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.