لوگو دما بخار

همه چیز درباره کارواش بخار

همه چیز درباره کارواش بخار

تاریخچه کارواش بخار

در سال 2011 در مجله Professional Carwashing & Detailing مقاله ای در مورد نحوه تمیز کردن با بخار در صنعت فرش آورده شده بود.

شستشوی فرش با بخار

در این مقاله بیان می شود که در رابطه با استفاده از بخار در امر نظافت و تمیزکنندگی سردرگمی هایی وجود دارد. تا آن زمان اغلب کسانی که از واژه تمیزکننده بخار استفاده می کردند در واقع به استفاده از یک دستگاه تولید کننده آب گرم (بویلر آب گرم) اشاره داشتند.

بیشتر بخوانید: سیر تکامل کارواش از گذشته تا امروز

یک دیگ آب گرم، آب داغ تولید می کند و سپس این آب با فشار به سطح مورد شستشو پاشیده خواهد شد در حالی که تمیزکننده بخار این کار را با استفاده از بخار فشرده و داغ انجام می دهد.

به طور طبیعی در هنگام استفاده از دیگ آب گرم مقداری بخار هم تولید خواهد شد که عملکرد آن با بخار خالص فرق می کند در شستشو با آب گرم ماده مورد استفاده برای شستشو همانطور که از نامش مشخص است آب گرم می باشد

که ممکن است مقداری بخار نیز همراه آن باشد اما دستگاه تولید کننده بخار (در اینجا کارواش بخار) تنها بخار آب گرم بدون هیچگونه مایعی تولید می کند.

اکنون بعد از چند سال قصد داریم موضوع شستشو با بخار را بررسی نماییم. اما در حال حاضر بخار به عنوان راه حلی برای انواع شستشوها بعنوان مثال کارواش، سطوح، دیوار ساختمان ها و … بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب قصد نداریم شستشو با بخار را به عنوان یک مکمل برای شستشو با آب داغ معرفی نماییم. در عوض بخارشویی را بعنوان یک روش جایگزین شستشو با آب گرم و مواد شیمیایی بیان شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شستشو با بخار، مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

راهکارهای افزایش سرعت شستشوی خودرو با کارواش بخار

9 مرحله شستشوی خودرو در کارواش بخار

8 مزیت برتر شستشوی خودرو با بخار

3 فایده عدم استفاده از مواد شیمیایی در کارواش بخار

شستشو با بخار کجاها می تواند استفاده شود؟

در حال حاضر می‌توان گفت بخار را می توان برای شستشو و تمیز کردن هر چیزی استفاده نمود. کارواش ها و مراکز شستشوی خودرو از جمله مشاغلی هستند که اقبال زیادی به دستگاه‌های تمیزکننده بخار داشته اند.

دستگاه کارواش بخار می تواند جزییات خودرو را بخوبی تمیز نماید. حتی در مراکز کارواش اتوماتیک بعد از شستشوی خودرو درون تونل برای تکمیل نتیجه و تمیز شدن کامل می توان از این دستگاه استفاده نمود.

علاوه براستفاده درکارواش ازبخار می توان برای تمیزکردن کف، دیوارها و همچنین برای حذف لکه‌های سرسخت، از بین بردن باکتری ها و انواع قارچ ها، حذف بوی بد از محیط‌های مختلف، پاک‌کردن انواع چربی‌ها و ضدعفونی و گندزدایی محیط‌های مختلف استفاده نمود.

در صورت استفاده از دستگاه تمیزکننده بخار بصورت سیار همانند دستگاه کارواش بخار سیار می توان از قابلیت‌های این دستگاه بدون محدودیت مکان استفاده نمود. این نحوه شستشو فاضلاب تولید نمی‌کند و استفاده از تجهیزات اضافی مانند مواد شوینده نیز در این روش به حداقل می‌رسد.

بخار چگونه کار می‌کند؟

بر اساس گفته کارشناسان، بخار می‌تواند برای شستشوی داخل و خارج خودرو مورد استفاده قرار بگیرند. بخار بدلیل قدرت تمیز‌کنندگی موثر به بخش مهمی در صنعت شستشو تبدیل شده است.

بدلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی روند کار تمیزکردن سرعت بیشتری پیدا می‌کند. در بخارشویی بعد از اسپری بخار کافی است سطح مورد شستشو با دستمال تمیز شود در حالی که در صورت استفاده از مواد شوینده بعد از آن مرحله آبکشی و سپس دستمال کشیدن وجود دارد. یعنی در بخارشویی تعداد مراحل از 4 به 2 کاهش پیدا می‌کند.

در مورد نحوه شستشو با بخار و تاثیر آن در توشویی خودرو برخی سردرگمی‌ها وجود دارد. اما باید توجه کرد که بخار ذرات ریز کثیفی و گرد و غبار را در خود حل می‌کند در صورت استفاده از یک دستگاه مکنده بعد از بخارشویی صندلی‌ها، نتیجه کار بسیار بهتر خواهد بود.

بخار در الیاف پارچه بخوبی نفوذ کرده و هرگونه کثیفی را از آن پاک می‌کند و به سرعت خشک می‌شود.

توشویی خودرو با کارواش بخار
استفاده از بخار خشک یک روش بدون نیاز به دفع فاضلاب، استفاده از مواد شیمیایی و بی خطر برای سطوح زیادی است.

مزایای بخار چیست؟

استفاده بسیار کم از آب بخارشویی را به یک روش شستشوی منحصر به فرد برای مناطق کم آب و یا دچار خشکسالی تبدیل نموده است. بدلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی کارواش بخار یک روش سازگار با محیط زیست به شمار می‌رود. بخار را می توان برای پاک کردن آدامس یا برداشتن تابلوچسب ها از بدنه وسیله نقلیه نیز بکار برد.

همچنین برای تمیز کردن انواع الیاف، پارچه، وینیل، انواع لوازم خانگی و یا لوزام داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخار می تواند شکاف های کوچک و درزها را بخوبی تمیز نماید.

مطالعه بیشتر : چرا ادعا میکنیم کارواش بخار حامی محیط زیست است ؟

کارواش بخار و شستشوی قطعات داخلی خودرو
با این حال بعضی اوقات بهتر است از بخار استفاده نشود. متخصصان استفاده از بخار را برای تمیز کردن رادیو خودرو، بلندگوها، نمایشگرهای داخل خودرو یا هر قطعه الکترونیکی را توصیه نمی کنند.

همچنین استفاده از بخار مستقیم و پر فشار برای قطعات با جنس حساس مثل وینیل توصیه نمی شود.

 

آیا بخار مضر است؟

بخار به دلیل حرارت بالامی تواند باعث بروز  آسیبهایی برای اپراتور و استفاده کننده شود. حرارت بخار تولیدی می‌تواند بین 212 تا 230 درجه فارنهایت باشد به همین دلیل در صورت تماس با بدن انسان سوختگی ایجاد می کند. برای تمیز کردن سطوح توصیه می شود بین 4 تا 6 اینچ فاصله میان نازل و سطح وجود داشته باشد.

اما کارشناسان خودرو معتقدند بخار آسیبی به بدنه خودرو وارد نمی‌کند. در هنگام ساخت خودرو، بدنه آن مقاوم در برابر حرارت های بالا ساخته می شود همچنین از ماده مقاوم در برابر اشعه UV در رنگ آمیزی بدنه خودرو استفاده می شود که باعث از بین بردن گرما می شود.

برای مشاوره و جزئیات بیشتر با کارشناسان ما در صنایع دما بخار مشهد تماس حاصل فرمایید:

05138437548-09306333410

۱ نظر

  • اگه از بخار نمیشه واسه تمیز کردن
    رادیو پخش ماشین و صفحه کیلومتر
    استفاده کرد پس با چی و چجوری
    باید تمیز کنیم تا مثل روز اولش
    بشه؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از تخفیفات ویژه پاییزی بهره مند شوید.

کارواش بخار برقی تکفاز